Ασταμάτητη η Ντόρτμουντ στον δρόμο προς την “σαλατιέρα”

Στην αναμέτρηση με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για την 18η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ πέρασε νικηφόρα από την Λειψία με 0-1 και διατήρησε το +6 από την δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, μοιάζοντας ασταμάτητη στον δρόμο της για την κατάκτηση της “σαλατιέρας”.

Σκόρερ των Βεστφαλών χρίστηκε ο Άξελ Βίτσελ στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης. Το γκολ ήρθε σε μια στατική φάση. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους από τα αριστερά με τελικο αποδέκτη τον Βέλγο μέσο ο οποίος εξαπέλυσε ένα ευθύβολο σουτ ανοίγοντας έτσι το σκορ της αναμέτρησης.

Αυτή ήταν και η πρώτη φορά που η Μπορούσια έφυγε με τρεις βαθμούς από αυτό το γήπεδο. Άλλες δύο φορές έχουν συναντηθεί για τον θεσμό του  πρωταθλήματοςμε την μία το σκορ να λήγει ισόπαλο και την άλλη υπέρ των γηπεδούχων.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Leipzig: Gulacsi – Klostermann, Konate, Upamecano, Halstenberg – Laimer (88. Augustin), Demme (81. Cunha) – Sabitzer, Kampl – Poulsen, Werner

Dortmund: Bürki – Piszczek, Weigl, Diallo, Hakimi – Witsel, Delaney – Sancho (88. Wolf), Guerreiro (77. Pulisic), Philipp (79. Alcacer) – Götze