Με νίκες προχώρησαν οι Άιντραχτ και Λειψία

Η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga έπεσε με δύο αγώνες, έναν στην Λειψία και έναν στην Φρανκφούρτη.

Στο πρώτο ματς η Λειψία έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 4-1 επί της Μάινζ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γκολ του Πόουλσεν μέσα σε ένα 5λεπτο(14′,19′) με την ομάδα της Μάινζ να μειώνει με τον Ονισίγο λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου(38′). Η Λειψία σφράγισε την νίκη της με δύο γκολ αυτή τη φορά του Γερμανού επιθετικού Τίμο Βέρνερ (74′,88′).

Στην Φρανκφούρτη η Άιντραχτ επικράτησε δύσκολα επί της μαχητικής Λεβερκούζεν με 2-1. Τα γκολ των γηπεδούχων οι Ντα Κόστα(28′) και Κόστιτς(57′) ενώ για τις “ασπιρίνες” μείωσε ο Καρίμ Μπελαραμπί οκτώ λεπτά αργότερα(65′).