Νίκη για Γκλάντμπαχ-Δεν τα κατάφερε η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε από την Φορτούνα Ντίσελντορφ με 2-1, ενώ η Γκλάντμπαχ νίκησε τη Νυρεμβέργη και μείωσε τη διαφορά της από την πρωτοπόρο. Άνετα επικράτησε και η Βόλφσμπουργκ απέναντι στη Στουτγκάρδη με 2-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Φορτούνα ΝτίσελντορφΝτόρτμουντ

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ κέρδισε την πρωτοπόρο του γερμανικού πρωταθλήματος, Ντόρτμουντ με 2-1.

Οι γηπεδούχοι φαίνεται πως δυσκόλεψαν τους παίκτες του Φαβρ, καθώς δεν κατάφεραν αυτήν την φορά να πάρουν τους τρεις βαθμούς. Ο Λουκεμπακιό μόλις στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Το… έργο του συνέχισε ο Ζίμμερ στο 56’ μετά από ασίστ του Ουσάμι.

Η Ντόρτμουντ μείωσε σε 2-1 στο 81’ με τον Αλκάθερ, αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη. Παρά την ήττα της όμως, συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή με 39 βαθμούς και με έξι βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη, Γκλάντμπαχ.

ΓκλάντμπαχΝυρεμβέργη

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 2-0 επί της Νυρεμβέργης, πετυχαίνοντας έτσι έντεκα σερί εντός εδρας νίκες. Με 33 βαθμούς πλέον παραμένει σταθερά στη δεύτερη θέση και μείωσε την απόσταση από την κορυφή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Φουκς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 43’ οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, με του σουτ του Αζάρ να περνάει άουτ.

Ο Βέλγος επανόρθωσε στο 47’ όταν σκόραρε, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Τραορέ.

Τη νίκη της Γκλάντμπαχ σφράγισε στο 87’ ο Πλέα, που πέτυχε το τελικό 2-0.

Χέρτα ΒερολίνουΆουγκσμπουργκ

Ισόπαλες αναδείχθηκαν οι Χέρτα Βερολίνου με την Άουγκσμπουργκ με 2-2.

Μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χιντερέγκερ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν έτσι και απάντησαν στο 28’ με τον Λέκι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντούντα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και η Χέρτα πέρασε μπροστά στο σκορ με 2-1.

Στο 39’ ο Για-Σεόλ έφερε το ματς στα ίσα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

ΒόλφσμπουργκΣτουτγκάρδη

Την ίδια ώρα η Βόλφσμπουργκ υποδέχθηκε τη Στουτγκάρδη και νίκησε εύκολα με 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και στο 24’ ο Γκιλαβογκί έκανε το 1-0, έπειτα από ασίστ του Άρνολντ.

Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Βεγχορστ εξασφάλισε τη νίκη της ομάδας του, πετυχαίνοντας το 2-0.