Πήρε στο τέλος την ισοπαλία η Έβερτον

Η Έβερτον υποδέχτηκε την Γουότφορντ για το φινάλε της 16ης αγωνιστικής στην Premier League. Ο αγώνας κράτησε κάθε οπαδό προσηλωμένο σε αυτόν μέχρι τέλους. Το γκολ της ισοφάρισης για το 2-2 της Έβερτον στις καθυστερήσεις ήταν απλά το κερασάκι στη τούρτα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το Richalison στο 15′. Ο Coleman όμως έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 63′ και έκανε το 1-1. Σχεδόν αμέσως σημειώθηκε γκολ πάλι για την Γουότφονρτ. Συγκεκριμένα στο 65′ ο Doucoure έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Τα “ζαχαρωτά” έχασαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 67′. Ο Sigurdsson εκτέλεσε πέναλτι όμως ο Foster τον κέρδισε. Ο τερματοφύλακας της Γουότφορντ δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Digne στο 90+6′. Ο Γάλλος μπακ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Έβερτον: Pickford, Coleman, Keane, Mina, Digne, Gomes, Gueye (Tosun 72′), Walcott (Lookman 66′), Bernard (Calvert-Lewin 66′), Sigurdsson, Richalison

Γουότφορντ: Foster, Kiko, Kabasele, Cathcart, Holebas, Doucoure, Quina (Mariappa 90+2′), Success (Chalobah 76′), Sema (Deulofeu 60′) , Pereyra, Deeney