Πρώτη νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα Γυναικών

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε μία ιστορική νίκη επί της Σοπρόν με 63-52 στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και πήραν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ωστόσο πήγε στην δεύτερη περίοδο όντας μπροστά μόνο με δύο πόντους, παρότι ήταν εμφανώς ανώτερος της Σοπρόν και στις δύο πλευρές του παρκέ (16-14). Οι φιλοξενούμενες έκαναν το ξέσπασμά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, προσπέρασαν, όμως οι «ερυθρόλευκες» έκαναν την ανατροπή και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (28-25).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη έκαναν ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν τη διαφορά στο σκορ σε διψήφιο αριθμό πόντων (50-36). Στην τελευταία περίοδο η Σοπρόν προσπάθησε να πλησιάσει, όμως αυτό δεν έγινε ποτέ, αφού οι γηπεδούχες παρέμειναν συγκεντρωμένες και τελικά κατέκτησαν την πρώτη τους ιστορική νίκη στην Ευρωλίγκα με 63-52.

Δεκάλεπτα: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 11, Σωτηρίου 10 (1), Σπυριδοπούλου 9 (1), Τόμας 15 (1), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4 , Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Κάσας 15 (2), Τσρβεντάκιτς 8 (1), Ντουπρί 6, Φεγκιβερνέκι 5 (1), Τέρνερ 8, Ντουμπεί, Γιοβάνοβιτς, 2, Ζαχούι 8 (1).

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.