Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο κλειστό “Π. Σαλπέας” της Νίκης Λευκάδας με 79-69  στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 γυναικών.

Αυτή ήταν η 7η φετινή νίκη του Ολυμπιακού και 92η στη σειρά που συνεχίζει αήττητος την πορεία του, σε αντίθεση με την ομάδα της Νίκης η οποία γνώρισε την 4η της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον έχει ρεκόρ 3-4.

Η αναμέτρηση είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι με την Νίκη Λευκάδας να είναι κοντά στο σκορ και να πιέζει τις Ερυθρόλευκες. Η τελευταία περίοδος ήταν και εκείνη που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού καθώς οι κοπέλες του Γιώργου Παντελάκη ξέφυγαν στο σκορ και έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Σπυριδοπούλου με 14, Μάζιτς με 13 και Τόμας με 11 πόντους ήταν εκείνες που ηγήθηκαν του σκοραρίσματος για την ομάδα του Ολυμπιακού.

Από την πλευρά των φιλοξενουμένω, κορυφαία ήταν η Νάιτ, με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ αλλά και η Κάμπελ που πέτυχε 11 πόντους, 4 ασίστ και είχε 24 ριμπάουντ από τα 44 συνολικά της Νίκης Λευκάδας.

Διαιτητές:Ρίζος-Δολγύρας (Βιδάλης)
Δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 59-56, 79-69
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 11(1), Μάζιτς 13, Σταμάτη 7(2), Σπυριδοπούλου 14(1), Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου 8, Σωτηρίου 3(1), Λίτσι 4, Τζόνσον 8, Κοσμά, Σταμολάμπρου 9(3)
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Κάμπελ 11, Τσινέκε Α. 1, Τσινέκε Ε. 11(2), Σύρρα, Παπαμιχαήλ 11, Τζόνσον- Ουόκερ 8, Μπαλτά 12(2), Νάιτ 15(1),