Αγχώθηκε αλλά νίκησε!

Ο Ολυμπιακός νίκησε 88-81 την Εφές, για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο αγώνας έγινε σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, με τον κόσμο της ομάδας να δημιουργεί καυτή ατμόσφαιρα. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» είναι στο 7-5.

Ο σημερινός αγώνας ήταν αφιερωμένος στη δράση “One team” της Ευρωλίγκας.

Στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε την κυριαρχία, κάτι που άλλαξε στη συνέχεια του ματς. Ακόμη και έτσι όμως, οι Τούρκοι δεν έφτασαν πιο κοντά από το -2. Ουσιαστικά δηλαδή, ο Ολυμπιακός είχε μια διαφορά που δεν τον άφησε να απειληθεί.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να χάνει το προβάδισμά του, δείχνοντας ξανά τη «διπλή» εικόνα που δείχνει στα τελευταία ματς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 10 πόντους διαφορά και 12-2 στα 5 λεπτά. Μια διαφορά που έφτασε και στο +13 και το 21-8. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 25-12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Εφές πέτυχε αρχικά ένα επιμέρους 2-10, φέρνοντας το σκορ στο 27-22. Η Εφές έφτασε μέχρι το -2, με 32-30, αλλά ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και πήγε πάλι τη διαφορά στο +7 και το 40-33. Με την Εφές καλύτερη σε αυτά τα 10 λεπτά, το σκορ του ημιχρόνου ήταν στο 48-46.

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όμως, η Εφές πήρε το προβάδισμα με 50-53 και στη συνέχεια με 51-55. Ο Ολυμπιακός άρχισε ξανά να είναι άστοχος, χάνοντας βολές και σουτ, βοηθώντας την Εφές να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στη συνέχεια η διαφορά πήγε στο -6, όμωςο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 65-65 με δύο τρίποντα των Λεντέι και Παπανικολάου. Όμως η Εφές πήρε ξανά κεφάλι με το 65-68 να είναι το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός αρχικά προσπάθησε να μην αφήσει τη διαφορά να ξεφύγει, φτάνοντας πρώτα στο 69-73 και στη συνέχεια στο 71-73. Με ένα τρίποντο του Λεντέι πέρασε ξανά μπροστά με 74-73, με επτά λεπτά να απομένουν. Ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε διαφορά +3 με καλάθι του, αλλά αμέσως η Εφές ξαναπέρασε μπροστά με 76-77. Ο Τουπάν με τρίποντο έκανε το 79-77, πριν έρθει η ισοφάριση με 79-79 και 3 λεπτά να απομένουν. Με καλές επιθέσεις και άμυνες, οι Πειραιώτες ξαναπήραν προβάδισμα με 83-79. Με 2 βολές του Στρέλνιεκς, διαμορφώθηκε το 85-80. Με μία βολή οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 85-81. Με τον ίδιο τρόπο, ο Σπανούλης έκανε το 86-81, πριν ο Πρίντεζης κάνει το τελικό 88-81

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Τουπάν, πολύ καλό παιχνίδι από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Για τους Τούρκους, καλύτερος παίκτης ο Μίσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 23-34, 17-22, 23-13

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 5 (1), Τουπάν 19 (4), Σπανούλης 10 (1), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15, Στρέλνιεκς 10, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Εργκίν Αταμάν): Λάρκιν 20 (2), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μορμάν 9 (3), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 24 (4), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1).