Η Angie της «άρπαξε τα σκήπτρα» της Μελβούρνης!

Τένις 30/01/2016

«Στο τέλος κερδίζουν πάντα οι Γερμανοί!» Μπορεί στο τένις να μην ισχύει αυτός ο κανόνας, αλλά επαναλήφθηκε για μια ακόμη φορά. Η Αντζελίκ Κέρμπερ, το κατάφερε! Έκανε αυτό που καμία άλλη τενίστρια δεν κατάφερε μέχρι σήμερα. Νίκησε την Σερένα Γουίλιαμς και «κάθισε» στον θρόνο της Μελβούρνης. Η Γερμανίδα στην πρώτη της παρουσία σε τελικό Grand Slam, έγραψε ιστορία, καθώς όχι απλώς εξασφάλισε την άνοδό της στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά έγινε και η πρώτη Γερμανίδα μετά την Στέφι Γκραφ, που κερδίζει Μajor διοργάνωση. Ενώ έγινε και η πρώτη Γερμανίδα που κατακτά το Australian Open μετά από 22 χρόνια. Επιβλήθηκε με 2-1 σετ της Σερένα Γουίλιαμς  με (6-4, 3-6, 6-4) σε ένα χορταστικό αγώνα.

Η ψυχραιμία που επέδειξε η «Angie» αντιμετωπίζοντας το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης ήταν αξιοζήλευτη. Οι εμπνεύσεις της ανά διαστήματα μοναδικές. Αλλά και μόνο που δεν το έβαλε στιγμή κάτω, λέει πολλά.

Εν αντιθέσει η Σερένα ξεκίνησε κάπως νωθρά το παιχνίδι με αρκετό άγχος και φόβο (!), τα οποία βέβαια άφησε στην άκρη στη συνέχεια, όπως ακριβώς αρμόζει σε μια παίκτρια της κλάσης της. Αλλά ήταν αρκετά για να δώσουν στην Κέρμπερ, ένα εύκολο break στην αρχή του παιχνιδιού. Οι εύκολοι πόντοι όμως που της έδινε η Σερένα της έδωσαν τη δυνατότητα να κλείσει με ψυχραιμία το εναρκτήριο σετ, με love service game. Αυτό ήταν ένα βήμα πιο κοντά στην απόλυτη ευτυχία για την 28χρονη.

Στο δεύτερο σετ, η Σερένα ηρέμησε κατά πολύ και έστελνε τις μπάλες εντός των ορίων των γραμμών. Κατάφερε να «σπάσει» τη Γερμανίδα και χωρίς να απειληθεί καθόλου, με πολύ εύκολο τρόπο ισοφάρισε στα σετ μέσα σε 33 λεπτά, για να κριθεί η «Πρωταθλήτρια» στο 3ο και αποφασιστικό σετ.

Με μανία ξεκίνησε το τρίτο σετ η Κέρμπερ, η οποία κατέκτησε τους 7 από τους 8 πρώτους πόντους. Η Σερένα ακολούθησε και κατάφερε στη συνέχεια να ισοφαρίσει, αλλά η Γερμανίδα συνέχισε να τις βάζει δύσκολα. Στο 6ο game του σετ η «Angie» έκανε και το break, με ένα love service game και βρέθηκε ακόμη πιο κοντά με τον τίτλο. Φυσικά η Σερένα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, έκανε και εκείνη break στη συνέχεια.

Όμως η Κέρμπερ, που βρισκόταν μια ανάσα μακριά από τον τίτλο, έχοντας μάλιστα για αντίπαλό της τη Σερένα, φρόντισε να μην αφήσει πόντο να πέσει κάτω. Η πίεση που δέχτηκε η Γουίλιαμς σε αυτό το σημείο την ανάγκασε να κάνει ένα αβίαστο λάθος με το forehand και να «παραδώσει» τα σκήπτρα της Μεβούρνης.

Ήταν ένας αγώνας που δεν ξέφυγε, αλλά είχε μια ανατροπή, Τη νικήτρια στο τέλος!