Καθάρισε ο Μανιάς για τον ΠΑΣ!

ΠΑΣ Γιάννινα 10/04/2016

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε του Πλατανιά με 1-0, για την 29η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Τα δύο τέρματα του αγώνα πέτυχε ο Μανιάς και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας και ελπίζούν για την Ευρώπη (υπό προϋποθέσεις).

Η ομάδα των Ιωαννίνων άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό, μετά από κάθετη πάσα του Τζημόπουλου, ο Ίλιτς έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και σέντραρε στο 2ο δοκάρι, όπου ο Μανιάς με πλασέ, έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Περιστερίδης απέκρουσε το ψαλιδάκι του Μιλούνοβιτς στο 52' και του Ντίνα στο 63'.

Στο 81ο λεπτό υπήρξε διακοπή λόγω προβλήματος στο φωτισμό του γηπέδου. Μετά από είκοσι λεπτά, ξαναξεκίνησε ο αγώνας και στο 84ο λεπτό ήρθε το δεύτερο τέρμα του ΠΑΣ. Ο Μανιάς βρέθηκε απέναντι από τον Σωτηρίου και με κεραυνό πέτυχε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Λίλα - Στανισάβλιεβιτς

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Στρούνα, Μιχαήλ, Μπέριος, Ναδάλες, Τζημόπουλος, Λίλα, Τσουκαλάς, Γιάκος (62΄ Ακόστα), Ίλιτς (80΄ Ηλιάδης), Μανιάς (89΄ Φερφελής).

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν (81΄ Τσουράκης), Μπανανά, Βάντερσον, Μουνάφο, Ντίνας, Στανισάβλιεβιτς, Γουνοδυλάκης, Μιλούνοβιτς (70΄ Ράμος), Ανγκούλο.