Θρίαμβος μέσα στο ''σπίτι'' του για τον Χάμιλτον

F1- motogp- wrc 16/07/2017

O Χάμιλτον ήταν ο μεγάλος νικητής του GP της Βρετανίας και πανηγύρισε την τρίτη νίκη του στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Βρετανός πιλότος κατέκτησε την πρωτιά στον αγώνα της χώρας του, για τέταρτη σερί χρονιά (!), γνωρίζοντας την αποθέωση από τους συμπατριώτες του φιλάθλους.

Την δεύτερη θέση στο βάθρο πήρε ο Μπότας με Μercedes, κάνοντας το 1-2 και στην τρίτη θέση ο Φινλανδός πιλότος της Ferrari, Κίμι Ραϊκόνεν.

Ο Σεμπάστιαν Φέτελ τερμάτισε 7ος, καθώς στον προτελευταίο γύρο διαλύθηκαν τα ελαστικά του και έδωσε την ευκαιρία στον Χάμιλτον να μειώσει τη διαφορά μόλις στον ένα βαθμό στη βαθμολογία των οδηγών.

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.