Διπλά για Λιόν και Τρούά

Ευρώπη 11/08/2017

Μεγάλη νίκη για την Τρουά επί της Νις για τη 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Νις υπέστη τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στις δύο πρώτες αγωνιστικές της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος (την πρώτη είχε χάσει εκτός έδρας από τη Σεντ-Ετιέν), ενώ η Τρουά μετρά ήδη τέσσερις βαθμούς (στην πρεμιέρα είχε αναδειχθεί ισόπαλη εντός έδρας με τη Ρεν).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Νιάν. Οι "aiglons" απάντησαν με τον Πλεά να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι στο 63ο λεπτό, αλλά ο Καουί σκόραρε ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο κι έδωσε τη νίκη στην Τρουά.

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Σουκέ, Ντάντε, Λε Μαρσόν, Σαρ (70' Ζαλέ), Κοζιελό, Σερί, Λεέ Μελού (88' Μαρσέλ), Σραρφί (60' Μαού), Σεντ-Μαξεμέν, Πλεά

ΤΡΟΥΑ: Σαμασά, Ντεπλάν, Βισκαρόντο, Ερέιγ, Τραορέ, Ντινζόμ, Μπελουγκού (79' Κονφέ), Γκραντσέρ (84' Καουί), Νιβέ (70' Αζαμού), Νταρμπιόν, Νιάν

Πέρυσι τέτοια παιχνίδια, όπως αυτό στην έδρα της Ρεν η Λιόν συνήθως τα έχανε, αλλά φέτος τα πιτσιρίκια των Γάλλων δείχνουν έτοιμα να κάνουν ένα βήμα παραπάνω, προσθέτοντας περισσότερη ουσία στο παιχνίδι τους, εκτός από τη φουλ επίθεση που παραμένει απαραίτητο συστατικό στη… συνταγή.

Οι «λιονέ» επικράτησαν 2-1 και κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες αγωνιστικές, αν και στο τέλος κινδύνευσαν να… χύσουν την καρδάρα με το γάλα. Στο 57’ ο Μέμφις Ντεπάι με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 74’ ο Ντίαζ που αποδεικνύεται ως η πολύ μεγάλη αποκάλυψη της φετινής σεζόν, ερχόμενος από τις ακαδημίες της Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το 2-0.

Η Ρεν μείωσε στο σκορ 86’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με αποτέλεσμα να αγχώσει πολύ τη Λιόν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

ΡΕΝ: Ντιαλό, Μπαάλ, Μεξέρ, Αμαρί Τραορέ, Μπενσεμπαϊνί, Γκνανιόν, Μαουασά, Αντρέ, Μπουριζό, Ισμαϊλά Σαρ, Μουμπελέ

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Μορέλ, Μαρσέλο, Ραφαέλ, Φερνάντο Μαρσάλ, Σέρτζι Νταρντέρ, Τουζάρ, Μπερτράν Τραορέ, Ντεπάι, Μαριάνο Ντίας, Φεκίρ.