Γαλλική υπόθεση!

Ευρώπη 12/08/2017

Η Άρσεναλ ξεκίνησε με το δεξί στην Πρέμιερ λιγκ και σε ένα απολαυστικό ματς με πολλά τέρματα, επικράτησε της Λέστερ με 4-3 στο Εμιρέιτς.

Οι «Κανονιέρηδες» κατάφεραν να κάνουν διπλή ανατροπή στον αγώνα και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους κάνοντας "σεφτέ" ο Λακαζέτ μόλις στο 2ο λεπτό, όμως οι "αλεπούδες" ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τον Οκαζάκι (1-1).

Οι φιλοξενούμενοι με τον Βάρντι στο 28ο λεπτό έκαναν το 2-1 για την Λέστερ, όμως η ομάδα του Βενγκέρ ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με τον Γουέλμπεκ ισοφάρισε σε 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε να ...βρέχει γκολ και η Λέστερ πήρε εκ νέου προβάδισμα με την κεφαλιά του Βάρντι στο 56' (2-3).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 83' με τον Ράμσεϊ και πήραν το προβάδισμα με τον Ζιρού στο 85' και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα (4-3).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Χόλτινγκ (67' Ζιρού), Μονρεάλ, Κολάσινατς, Μπεγερίν, Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν, Τζάκα, Ελνενί (67' Ράμσεϊ), Εζίλ, Γουέλμπεκ (75' Γουόλκοτ), Λακαζέτ.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Φουχς, Τζέιμς, Εντιντί, Ολμπράιτον (90' Γκρέι), Μαχρέζ, Οκαζάκι (72' Αμάρτεϊ), Βάρντι.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (11/8)

Άρσεναλ -Λέστερ 4-3 (2' Λακαζέτ, 45' Γουέλμπεκ, 83' Ράμσεϊ, 85' Ζιρού / 5' Οκαζάκι, 29', 56' Βάρντι)