Ιδανική αυτόχειρας

Ευρώπη 12/08/2017

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην Πρέμιερ Λιγκ έτσι ακριβώς όπως τελείωσε και την περασμένη σεζόν.

Οι "Reds" δέχθηκαν ακόμη ένα κωμικό γκολ και πέταξαν στα "σκουπίδια" το θετικό δεύτερο ημίχρονο και την ανατροπή κόντρα στην Γουότφορντ, με το παιχνίδι να λήγει στο 3-3.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ παρουσίασε και πάλι τα ίδια προβλήματα στο μεσοαμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της και άργησε να μπει στο παιχνίδι για σχεδον ένα ημίχρονο, με το σύνολο του Μάρκο Σίλβα να ξεκινάει πιο δυναμικά και διαβασμένα στην πρεμιέρα της φετινής Πρέμιερ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Οκάκα (8') να δίνει ένα ηχηρό "χαστούκι" στους μουδιασμένους ποδοσφαιριστές της Λίβερπουλ, και συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να αρκούνται σε μακρινές μπαλιές και ασύνδετες γραμμές στο παιχνίδι τους.

Σε μία στιγμή αφύπνισης οι "κόκκινοι" κατάφεραν να κρύψουν την μπάλα με ωραία συνεργασία των Μανέ και Τσαν, με τον πρώτο να πλασάρει ιδανικά (29') και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Αυτή ήταν και η μοναδική στιγμή "μαγείας" για τους "reds" στο πρώτο μέρος.

Οι "χόρνετς" όμως, δεν άφησαν τον Μανέ και την "παρέα" του να χαρούν για παραπάνω από 3 λεπτά, με τον Ντουκουρέ (32') να βάζει και πάλι σε θέση οδηγού τους "κιτρίνους" μετά από νέα ολιγωρία των αμυντικών της Λίβερπουλ.

Με εξαφανισμένους τους Σαλάχ, Φιρμίνιο, Μάτιπ, Γουάινάλντουμ οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκε να επιθυμούν να αντιδράσουν άμεσα και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Γιούργκεν Κλοπ να έχει να δώσει αρκετές οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του στα αποδυτήρια.

Με την επιστροφή των ομάδων η αμυντική γραμμή της Γούτφορντ φάνηκε να χάνει την συγκέντρωσή της, και, σε συνδυασμό με την ενεργοποίηση των Σαλάχ και Μανέ, η γραμμή "κρούσης" των φιλοξενούμενων βρήκε τρόπο, μετά από  εύστοχη εκτέλεση του Φιρμίνιο (55') και έξυπνη ενέργεια του Σαλάχ δύο λεπτά αργότερα, να γυρίσει το παιχνίδι για τους "Reds".

Η Λίβερπουλ φαίνοταν να έχει βρει αυτό που έψαχνε στο ματς, και όλα έδειχναν να κυλούν προς το μέρος της, με τον Αίγυπτιο κυνηγό της μάλιστα να χάνει αρκετές ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ και να κλειδώσει το αποτέλεσμα. Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη ποτέ, και, ενώ ο Γερμανός τέχνικός ήταν έτοιμος να ξεκινήσει με εκτός έδρας νίκη στην πρεμιέρα, ο Μπρίτος (από θέση Οφσάιτ) στο 93+, σημείωσε το τελικό 3-3 και κέρδισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.