Νίκησε ο πιο έτοιμος

Eλλάδα 12/08/2017

Σε φιλική αναμέτρηση - "πρόβα τζενεράλε" για τον Παναιτωλικό και μόλις δεύτερη για τον Άρη, στα πλαίσια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας των "κιτρίνων", οι ομάδα του Μάκη Χάβου επικράτησε εκείνης του Δημήτρη Σπανού με 2-1, δείχνοντας έτοιμη ενόψει των επίσημων αναμετρήσεων της φετινής Superleague.

Ο Άρης σημείωσε θετική εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, όπου και μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από νωρίς "κεφάλι" στο σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Στεφάνοβιτς και ιδανικό στρώσιμο της μπάλας από τον Πασά στον Ούγκο Σόουζα, ο οποίος με δυνατό σουτ σημείωσε το 1-0 στο 16ο λεπτό.

Οι ποδοσφαιριστές του Άρη μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν διπλασιάσει τα τέρματά τους δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Πασάς από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι "κίτρινοι" είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και η πίεση που ασκούσε η άμυνα τους δεν επέτρεπε στον Παναιτωλικό να βρει τον κατάλληλο ρυθμό ώστε να αναπτύξει το παιχνίδι του.

Οι Αγρινιώτες, παρά το γεγονός ότι δεν απειλούσαν ουσιαστικά την εστία του Αναγνωστόπουλου, κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκος Πάουλο στο 34'.

Στο δεύτερο μέρος η απόδοση του Άρη των αρκετών αλλαγών έπεσε με τον Παναιτωλικό να παίρνει τα ηνία του αγώνα, ελέγχοντας τον ρυθμό, χωρίς όμως κάτι το αξιόλογο. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν ισοπαλία και εντυπώσεις, στο 87' όμως ο Κλέσιο, μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια, περνώντας 2 ποδοσφαριστές του Άρη βρέθηκε πρόσωπο με τον Καντιμοίρη και με ωραίο σουτ έγραψε το τελικό 1-2.

Δεν έλειψαν και τα "έκτροπα"

Στον χρόνο που απέμενε το παιχνίδι έγινε ιδιαίτερα σκληρό, με αποκορύφωμα την κόκκινη κάρτα του ποδοσφαιριστή του Άρη, Λώττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, κάτι που λίγο έλειψε να τινάξει στον αέρα την φιλική αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τους ανθρώπους του Άρη να αντιδρούν.

Η αναμ'έτρηση έλειξε με νικητή τον πιο έτοιμο Παναιτωλικό, ο οποίος έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει της πρεμιέρας της Superleague. Θετικές εντυπώσεις όμως άφησε και ο Άρης, ο οποίος έχει ακόμη μπροστά του αρκετή δουλειά ώστε να παρουσιαστεί έτοιμος στα επίσημα παιχνίδια.