Κατάθεση ψυ(Χ)ής ο Απόλλωνας, Από(Χ)αιρέτησε η ΑΕΚ!

Κυπριακό ποδόσφαιρο 24/08/2017

Πανηγυρίζει ο Απόλλωνας που έγραψε ιστορία, καθώς πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Europa League.

Αποκλεισμός για την ΑΕΚ Λάρνακας που πλέον στρέφει την προσοχή της στο κυπριακό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Λάρνακας- Βικτόρια Πλζεν 0-0

Δεν την ήθελε η μπάλα και έμεινε στο 0-0... Η ΑΕΚ τα έδωσε όλα για την ανατροπή όμως η ατυχία και ο τερματοφύλακας της Βικτόρια Χρούσκα που ήταν σε εξαιρετική βραδιά της στέρησε την ανατροπή και το όνειρο της πρόκρισης στου ομίλους του Europa League.

Το συγκρότημα του Ιμανόλ Ιντιάκεθ στο κατάμεστο από κόσμο ΑΕΚ Αρένα έχασε σωρεία ευκαιριών, ενώ στο 80’ είχε και δοκάρι με σουτ του Χέφελ.  Πλέον, θέλοντας και μη, με το κεφάλι ψηλά η προσοχή στρέφεται στον εγχώριο ποδοσφαιρικό μαραθώνιο ώστε να καταφέρει ν' ανανεώσει ευρωπαϊκό ραντεβού για τη νέα περίοδο.

Μιντιλάντ-Απόλλωνας 1-1

Ξανά ιστορία ο Απόλλωνας! Η Λεμεσιανή ομάδα στάθηκε όρθια στην "MCH Arena", εξασφάλισε ισοπαλία 1-1 και σε συνδυασμό με την νίκη 3-2 στο πρώτο παιχνίδι στην Κύπρο, πανηγυρίζει την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για τρίτη φορά στην ιστορία της!

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πέρασε δύσκολα στο πρώτο μέρος, δέχθηκε γκολ στο 10' αλλά στην επανάληψη ακολούθησε... κατάθεση ψυχής από τους ποδοσφαιριστές, η ισοφάριση ήρθε από τον Σκέμπρι στο 50' ενώ στο 81' ο Άλεξ αστόχησε σε πέναλτι για να δώσει και την νίκη! Όλη κι όλη, μια ευκαιρία στο β' μέρος οι Δανοί, αν και για 40 λεπτά κυνηγούσαν το γκολ της πρόκρισης...