Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στην Κύπρο

Κυπριακό ποδόσφαιρο 28/08/2017

Νίκες στο πρωτάθλημα Κύπρου για Εθνικό, ΑΕΚ, Δόξα και Ανόρθωση. Άρης και Νέα Σαλαμίνα συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία. Μια εβδομάδα που είχε πλούσιο θέαμα γκολ αλλά και εκπλήξεις.

Σάββατο

Εθνικός Άχνας-Πάφος

Όντας άκρως αποτελεσματικός ο Εθνικός πήρε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας στο Δασάκι της Πάφου με 3-0. Δύο γκολ ο Κιπιάνι και ένα ο Χαραλάμπους. Κανείς δεν περίμενε τέτοια νίκη του Εθνικού, μα έλα που έγινε και δείχνει έτοιμος να αντιμετωπίσει τα πάντα στην φετινή χρονιά. Εμφανώς ανανεωμένος, δείχνει να θέλει να μπει για τα καλά σφήνα για αρκετές ομάδες, και να φέρει και άλλα τρίποντα στην συγκομιδή του.

Άρης Λεμεσού-Νέα Σαλαμίνα

Σ’ ένα πλούσιο παιχνίδι σε φάσεις και με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται την υπεροχή, Άρης και Νέα Σαλαμίνα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 2ης στροφής του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι που πανηγύρισαν τον πρώτος τους βαθμό στο πρωτάθλημα άνοιξαν το σκορ στο 41’ με τον Μαραγκουδάκη, ενώ η Νέα Σαλαμίνα στο 64’ ισοφάρισε με τον Νταμάχου. Να σημειωθεί ότι η Ελαφρά Ταξιαρχία στο 56’ είχε δοκάρι με τον Μεντζένοβιτς.

Κυριακή

ΑΕΚ Λαρνακάς-Ολυμπιακός Λευκωσίας

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε απέναντι στον σκληροτράχηλο Ολυμπιακό όμως κατάφερε να φτάσει στην ουσία και να κερδίσει με 2-0, με γκολ του Μόισοφ στο πρώτο ημίχρονο και του Ακοράν στις καθυστερήσεις. Μπορεί ο αποκλεισμός της από την Ευρώπη, να έφερε λίγο αναταράξεις στην ομάδα και να μην παρουσιάστηκε με καλή ψυχολογία, όμως αργά η γρήγορα πρέπει να το αφήσει πίσω και με την συγκεκριμένη νίκη να ανεβάσει για τα καλά στροφές, ενόψει τις δύσκολης συνέχειας.

Δόξα Κατωκοπιάς-Ερμής Αραδίππου

Σ’ ένα παιχνίδι με αρκετά αγχωτικό φινάλε η Δόξα επικράτησε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ερμή με 2-1.  Αυτό είναι το πρώτο τρίποντο για την ομάδα της Κατωκοπιάς στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι στο 10’ άνοιξαν το σκορ με τον Παπαφώτη, ενώ  οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Τσούμου. Στο 83’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γκόμες διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Αλκή Ορόκλινης-Ανόρθωση

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, στο οποίο οι καλές φάσεις μετρώνται στα δάκτυλα του ενός χεριού, η Ανόρθωση κατάφερε στο φινάλε να φτάσει στην νίκη επικρατώντας με 1-0 της Αλκής στο "Αμμόχωστος". Το γκολ ήρθε στο 87' όταν μετά από παράλληλο γύρισμα του Πράνιτς, η μπάλα χτύπησε σε Ιτούα και Στρατηλάτη και κατέληξε στα δίκτυα. Από... ένα αυτογκολ δηλαδή, η Ανόρθωση κατάφερε και πήρε την νίκη!