Παλικαρίσια νίκη! Πάθος, καρδιά, ανατροπή!

Κυπριακό ποδόσφαιρο 01/09/2017

Με μια παλικαρίσια εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Κύπρος στο ντεμπούτο του Μπεν Σιμόν κέρδισε την Βοσνία Ερζεγοβίνη με 3-2 και ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 0-2! Η ανατροπή ήρθε με τρία γκολ απ' το 65' μέχρι το 76' από Χριστοφή, Λαμπάν, Πιέρο. Έτσι ανεβήκαμε στους 10 βαθμούς και πάμε την Κυριακή στην Εσθονία για το διπλό και... ότι βγει.

Αρχικά ενώ η Εθνική μας τα πήγαινε καλά τακτικά, οι Βόσνιοι από στημένη φάση άνοιξαν το σκορ. Κερδίζοντας κόρνερ ο Σούνιτς στην καρδιά της άμυνας με προβολή νίκησε τον Παναγή ανοίγοντας το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον Βόσνιο αμυντικό με το Εθνόσημο. Μετά το γκολ οι  διεθνείς μας απογοητεύτηκαν και αυτό βόλεψε τους Βόσνιους ώστε να κτυπήσουν στα αδύνατα μας σημεία. Με μια φάση που φαινόταν εύκολη για την άμυνά μας στο 43’  ήρθε το 0-2. Η φάση ξεκίνησε με κούρσα του Κολάσινατς που  μπήκε στην περιοχή και με μπαλιά βρήκε τον Βίστσα που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Με την επιστροφή του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική Κύπρου μας θα μπορούσε να... επιστρέψει και στο παιχνίδι στο 47' όταν ζητήσαμε πέναλτι για μαρκάρισμα στον Χάμπο όμως ο Άγγλος Μάρινερ δεν το "σφύριξε". Δέκα λεπτά αργότερα φτιάξαμε νέα καλή φάση όταν ο Χριστοφή βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ.

Δικαίωση με δυο γκολ σε δυο λεπτά!

Τελικά η δικαίωση - δηλαδή το γκολ - ήρθε για την Κύπρο στο 65' με τον Δημήτρη Χριστοφή. Ο Λαμπάν τον βρήκε με κάθετη και αυτός με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1! Εκεί μπήκαμε στο ματς και ένα λεπτό αργότερα το κάναμε... δικό μας από πλευράς ψυχολογίας τουλάχιστον αφού φτάσαμε σε ακόμα ένα γκολ! Στο 67' μετά από πλάγιο, ο Πιέρος έλεγξε στην περιοχή, "έσπασε" στον Λαμπάν και αυτός με φοβερό σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-2!

Το πίστεψαν, το έκαναν!
Μετά και το δεύτερο γκολ οι διεθνείς μας το πίστεψαν πραγματικά ότι μπορούσαν να φτάσουν στο 3-2 και στο 76' το έκαναν. Χάμπος και Τζέισον συνδυάστηκαν ωραία από δεξιά, ο δεύτερος βρήκε τον Πιέρο στην "καρδιά" της άμυνας και αυτός με κοντινό σουτ νίκησε τον Μπέγκοβιτς για το 3-2!

Έτσι η Κύπρος έφθασε σε μια παλικαρίσια νίκη και πλέον βλέπει την Εσθονία την Κυριακή.