Χάθηκαν όλα στο τέλος

Κυπριακό ποδόσφαιρο 04/09/2017

Η Κύπρος στάθηκε καλά μέσα στην Εσθονία... Βασίστηκε στην εξαιρετική μεσοαμυντική της λειτουργία για να παλέψει το ματς, αλλά τελικά ηττήθηκε με 1-0, με τους γηπεδούχους στο 92ο λεπτό να καταφέρνουν να σκοράρουν. Κάπως έτσι εξαφανίστηκαν οι οποιεσδήποτε ελπίδες για την 2η θέση στον όμιλο.

Ημίχρονο χωρίς φάσεις

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Εσθονούς να έχουν την κατοχή και να προσπαθούν κυρίως με κάθετες μπαλιές να απειλήσουν. Η ομάδα μας ήταν μαζεμένη και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα. Ωστόσο αμυνόταν πολύ καλά και τα πρώτα 20 λεπτά έφυγαν χωρίς οι γηπεδούχοι να φτιάξουν ευκαιρία.

Η πάροδος του χρόνου δεν άλλαξε κάτι. Η Εθνική μας αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και στις λίγες φορές που πλησίασε την αντίπαλη περιοχή, ήταν εντελώς ακίνδυνη. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους Εσθονούς που σε κάποια στιγμή προσπάθησαν να αλλάξουν ταχύτητα και να παίξουν πιο γρήγορα, όμως η εξαιρετική μεσοαμυντική μας παρουσία τους "εγκλώβισε". Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο Εθνικές να οδηγούνται στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

Γκολ μόλις πριν το τέλος

Τίποτα δεν άλλαξε στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου... Οι Εσθονοί ξανά με κατοχή έψαχναν τους χώρους για το γκολ αλλά παρέμεναν ακίνδυνοι. Στο 62' ωστόσο θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ όταν μετά από λάθος του Κατελάρη, ο Ανιέρ κέρδισε, "πάτησε" περιοχή αλλά από διαγώνια σούταρε έξω. Με την πάροδο του χρόνου η Εθνική αφού έβλεπε ότι πατούσε αρκετά καλά, ανέβηκε πιο ψηλά για να ψάξει το "χρυσό" γκολ. Στο 78' είχαμε την ευκαιρία μας στον αγώνα όταν ο Χριστοφή βρέθηκε σε θέση βολής μετά από ωραίο συνδυασμό αλλά από πλάγια αριστερά ήταν δύσκολο να σκοράρει και ο Ακσάλου έστειλε σε κόρνερ.

Γενικά στα τελευταία 20 λεπτά το παιχνίδι "άνοιξε" και παρόλο που δεν υπήρχαν μεγάλες φάσεις, φαινόταν πως ίσως να έρθει κάποιο γκολ. Αυτό έγινε στο χειρότερο σημείο αφού στο 92' ο Κάιτ με ωραίο σουτ από το "ύψος" της περιοχής νίκησε τον Παναγή για το 1-0 και γκρέμισε την καλή προσπάθεια που έκαναν οι διεθνείς μας.

Παρόλα αυτά, η Εθνική μας είναι άξια συγχαρητηρίων και είναι κρίμα που δεν τα κατάφερε!