Εφτάψυχος ο Απόλλωνας

Κυπριακό ποδόσφαιρο 14/09/2017

Ο Απόλλωνας κοίταξε στα μάτια την Λυών μέσα στο ΓΣΠ, όπου θα μπορούσε ακόμη και να κερδίσει αλλά τελικά τουλάχιστον δεν έχασε (1-1), ισοφαρίζοντας με γκολ του Σαρδινέρο στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι Γάλλοι είχαν προηγηθεί με πέναλτι του Ντεπάι. Η ομάδα του Αυγουστή έβαλε την μπάλα κάτω, έφτιαξε ευκαιρίες και έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση.

Η παρουσία του Απόλλωνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετική και δεν είναι υπερβολή πως κατά διαστήματα έπαιζε καλύτερα απ' τους Γάλλους.

Στο 21' ήρθε η πρώτη φάση με σουτ του Φεκίρ από πλάγια δεξιά που πήγε έξω και τρία λεπτά αργότερα ο Ντίαζ αστόχησε με κοντινή κεφαλιά.

Από την πλευρά του ο Απόλλωνας απείλησε για πρώτη φορά στο 30' με καταπληκτικό φάουλ του Άλεξ που "έβγαλε" δύσκολα ο Λόπες ενώ στην εξέλιξη της φάσης η προβολή του Άλεφ πήγε ψηλά. Στο επόμενο λεπτό η ομάδα του Σωφρόνη απείλησε ξανά όμως ο Λόπες βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε τον Μάγκλιτσα στην περιοχή. Οι Γάλλοι απείλησαν ξανά μετά από ώρα στο 39', όταν ο Βάλε ήταν έτοιμος σε ένα ωραίο σουτ του Ντίαζ, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και απείλησε πρώτα στο 46' με πλαϊνό σουτ του Μάγκλιτσα που ο Λόπες έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση ήρθε κλασική ευκαιρία με κεφαλιά του Ρομπέρζ, που βρήκε και πάλι έτοιμο τον τερματοφύλακα της Λυών. Στο 50' είχαν και οι φιλοξενούμενοι κλασική ευκαιρία με κεφαλιά, όταν ο Κορνέτ αστόχησε από κοντά.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 53' όταν ο διαιτητής (με υπόδειξη του επιπρόσθετου) έδωσε πέναλτι για χέρι του Ζάντερ, το οποίο ο Ντεπάι μετέτρεψε σε γκολ για το 0-1. Μάλιστα στο 60' οι Γάλλοι απείλησαν ξανά στην αντεπίθεση όμως το κοντινό σουτ του Φεκίρ πήγε ψηλά, ενώ στο 62' ο Βάλε ήταν έτοιμος σε συρτό σουτ του Ντίαζ.

Το γκολ άλλαξε τις ισορροπίες στην ψυχολογία, με τον Απόλλωνα πλέον να δυσκολεύεται να κάνει το παιχνίδι του.

Στα τελευταία λεπτά ο Αυγουστή ρίσκαρε με δεύτερο επιθετικό, βάζοντας στο 85' τον Ζελάγια στην θέση του Σκέμπρι... Έτσι μετά από 2-3 καλές ευκαιρίες, ο Απόλλωνας βρήκε τον τρόπο και κατάφερε στο 93' όταν ο Μαρτίνες έκανε την μπαλιά από δεξιά και ο Σαρδινέρο από κοντά απέδωσε δικαιοσύνη με το 1-1