Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κύπρου (Αποτελέσματα)

Κυπριακό ποδόσφαιρο 18/09/2017

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κύπρου. Ανατροπές, θέαμα, εκπλήξεις και πολλά γκολ είχαμε αυτή την βδομάδα στο Κυπριακό ποδόσφαιρο. Με νίκες συνεχίζουν οι ΑΕΚ, Ολυμπιακός, Πάφος, Δόξα, Ανόρθωση και Απόλλωνας.

Σάββατο

ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΕΛ Λεμεσού 1-0
Μία αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ του Χόρχε Λαρένα ήταν αρκετή για να κρίνει το Σαββατιάτικο ντέρμπι στην ΑΡΕΝΑ. Η ΑΕΚ υποδέχθηκε την ΑΕΛ και με γκολ του Λαρένα στο 41' κατέκτησε τους τρεις βαθμούς, κάνοντας το τρία στα τρία και αναγκάζοντας την ΑΕΛ στις πρώτες της απώλειες. Με δέκα ολοκλήρωσε η ΑΕΛ λόγω λανθασμένης αποβολής του Άρθουρ στο 82'.

Εθνικός Άχνας – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-2
Μεγάλο διπλό για τον Ολυμπιακό εκτός έδρας κόντρα στον Εθνικό με την ομάδα της Λευκωσίας να επικρατεί με 2-1 και να παίρνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος με τον Τόρες στο 10ο λεπτό. Η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο δεύτερο μέρος με τον Πιντσέλι στις αρχές του δευτέρου μέρους. Το παιχνίδι έκρινε ο Κάστρο στο 61ο λεπτό.

Πάφος – Ομόνοια 2-1
Η Πάφος αναδιοργανώθηκε πλήρως φέτος με στόχο να μείνει στην κατηγορία. Στις πρώτες δυο αγωνιστικές πήρε μόνο ένα βαθμό όμως το πρώτο "μπαμ" ήρθε κόντρα στην Ομόνοια, το βράδυ του Σαββάτου. Οι γηπεδούχοι όντας ιδιαίτερα αποτελεσματικοί κέρδισαν με 2-1 (Καμαρά, Γιάνζα πέναλτι) ενώ για τους πράσινους που έφτιαξαν και έχασαν πολλές ευκαιρίες, το γκολ του Ντέρμπισαϊαρ με το οποίο προσωρινά ισοφάρισαν, δεν ήταν αρκετό.

Κυριακή

Δόξα – Νέα Σαλαμίνα 4-1
Κι όμως το 4-1 είναι λίγο… Εντυπωσιακή η Δόξα διέλυσε την επιεικώς κάκιστη Νέα Σαλαμίνα στο εναρκτήριο παιχνίδι της δεύτερης δόσης της 4ης  αγωνιστικής.
Xάρμα οφθαλμών το συγκρότημα του Λούκα Χατζηλούκα δεν άφησε σε κανένα χρονικό σημείο περιθώριο αντίδρασης στους τραγικούς αμυντικά ερυθρόλευκους του Λιάσου Λουκά.

Το χορό το γκολ άνοιξε στο 11΄ο Σάντικ, ενώ ο Ασαμόα με γκολάρα πίσω από το κέντρο πέτυχε το 2-0 όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.  Στο β’ μέρος και δη στο 63’ ο Λουίς Κάρλος ανέβασε το δείκτη του σκορ, ενώ στο 71’ ο Μακρίεφ απλά μείωσε σε 3-1. Το κερασάκι στη τούρτα πέτυχε ο Κένιντι στο 93’.

Με την επιτυχία τους αυτή οι γηπεδούχοι έφτασαν τους εφτά βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι με μόλις δύο παραμένουν χωρίς νίκη.

Αλκή – Άρης Λεμεσού 3-3
Σ΄ ένα εξαιρετικό παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, Αλκή και Άρης εξήλθαν ισόπαλες σε… 3-3 στο Αμμόχωστος. Η Αλκή κρατούσε μέχρι το 92’ το υπέρ της σκορ (3-2) όμως ο Μαραγκουδάκης μίλησε τελευταίος ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Δευτέρα

ΑΠΟΕΛ – Ανόρθωση 0-1
Με τον Ζοάο Βίκτορ να σκοράρει στο 30' και τον Ντε Καμάργκο να αστοχεί σε πέναλτι στο 88 όπως και τον Ράγιος στο 94' , η Ανόρθωση έκανε μεγάλο διπλό μέσα στο ΓΣΠ με 0-1 και ανέβασε την συγκομιδή της στους 10 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές!

Απόλλων – Ερμής 4-2
Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με εναλλαγή συγκινήσεων και έξι γκολ,  ο Απόλλωνας επικράτησε με 4-2 του Ερμή αν και βρέθηκε δύο φορές να... κυνηγά το σκορ! Δύο φορές προηγήθηκε ο Ερμής, άλλες δύο απάντησε ο Απόλλωνας και με γκολ στο 93' και στο 96' πανηγύρισε τη πρώτη του φετινή νίκη