ΣυνεΧίζουν αήττητοι ΠΑΣ και Πανιώνιος

ΠΑΣ Γιάννινα 18/09/2017

Ο ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Πανιώνιο στους Ζωσιμάδες, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μασούρα (49'), όμως ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Χαλκιαδάκης.

Με δέκα παίκτες τέλειωσαν τον αγώνα οι «κυανέρυθροι» με την κόκκινη του Μασούντ (δεύτερη κίτρινη). Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Πανιώνιο που είδε να φεύγουν από τον αγώνα τραυματίες οι Σιώπης, Ντουρμισάι και Γκιοατά.

Καλύτερος ο ΠΑΣ στο πρώτο ημίχρονο, ισορρόπησε ο Ιστορικός στο δεύτερο. Συνεχίζουν αήττητες οι δύο ομάδες στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Πέμπτη, αυτή τη φορά στη Νέα Σμύρνη για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο 8ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του ΠΑΣ. Ο Αστράς δεν μπλόκαρε σωστά την μπάλα και ο Καρανίκας την «τσίμπησε», αλλά από δύσκολη γωνία (αριστερά) δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντας το σουτ άουτ.

Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν την κυριότερη ευκαιρία τους με τον Γιάκο, όμως το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι του Αστρά.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΣ είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά του Πανιωνίου, όμως οι τελικές προσπάθειες του δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Στο 43ο λεπτό ο Πανιώνιος είδε τον Σιώπη να αποχωρεί τραυματίας, καθώς έπαθε διάστρεμμα και τη θέση του πήρε ο Σαββίδης.

Στο δεύτερο μέρος και στο 49ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους οργανωμένη προσπάθεια στο παιχνίδι προηγήθηκε. Ο Λάμπρου, έδωσε με τη μία δεξιά στον Βλάχο, ο οποίος έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μασούρας σε κενό τέρμα, άνοιξε το σκορ (1-0).

Η απάντηση της ομάδας του Πετράκη ήταν άμεση και στο 54ο λεπτό  ήρθε το 1-1. Ο Μπανανά έκανε τραγικό λάθος, αντί να διώξει έπιασε «αέρα» και ο Χαλκιαδάκης με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αστρά, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στο 78ο λεπτό ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στην ανατροπή με τον Μανθάτη, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σούταρε, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του νεαρού τερματοφύλακα.

Ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί εκ νέου στο 83’, όμως ο Μασούρας απέναντι από τον Βελλίδη, πλάσαρε απογοητευτικά, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Σε θέση οφσάιντ ήταν ο Μασούρας.

Στο 87ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Μασούντ διαμαρτυρήθηκε έντονα, με αποτέλεσμα να δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και την αποβολή.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Τζημόπουλος, Λίλα, Γαρουφαλιάς, Μπουκουβάλας, Μαυροπάνος – Κόρμπος, Μασούντ (Χ2)

Κόκκινη: Μασούντ

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Καρανίκας (88’ Καρανίκας), Μιχαήλ, Γιάκος (82’ Σολτάνι), Κοζορώνης, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γαρουφαλιάς, Χαλκιαδάκης

Πανιώνιος (Γρηγορίου): Αστρά, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά (81’ Κάργας), Χατζισαφί, Κόρμπος, Σιώπης (43’Σαββίδης), Μασούντ, Λάμπρου, Μασούρας, Ντουρμισάι (72’ Σπιριντόνοβιτς)