Έδωσε ξανά τη νίκη ο Πρίγιοβιτς

ΠΑΟΚ 24/09/2017

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα για την πέμπτη αγωνιστική της Super League Σουρωτή και έφτασε τους 11 βαθμούς. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Αλαεκσάνταρ Πρίγιοβιτς με κεφαλιά, με τον Σέρβο να φτάνει τα τρία στο πρωτάθλημα όλα με το κεφάλι.

Ο «Δικέφαλος» ζορίστηκε να βρει κενούς χώρους, λόγω του σωστού στησίματος των παικτών του Πετράκη, εκτός από η φάση του γκολ που αδράνησαν.

Ο Ζαμπράνο ήταν πολύ θετικός ξανά, αφού έκοψε αρκετές επιθέσεις των φιλοξενούμενων. Τέλος αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΣ στο πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλα το πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης, κάνοντας 4 τελικές έναντι 1 του ΠΑΣ.

Στο 24’ ήρθε μια μεγάλη στιγμή για τον «Δικέφαλο». Ο Πέλκας εκτέλεσε φάουλ η μπάλα κόντραρε, επέστρεψε στον Λέοβατς που σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει ξανά, να πηγαίνει στα πόδια του Μαουρίτσιο όπου αυτός σε τετ α τετ με τον Βελλίδη αστόχησε.

Στο 34’ ο Κοζορώνης έκανε ένα μακρινό δυνατό σουτ, αλλά απέκρουσε δύσκολα ο Ρέι. Στο 38’ ο Βιεϊρίνια έδωσε στο Μαουρίτσιο, αυτός από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Βαλλίδης.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Πρίγιοβιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ύστερα από σέντρα από τα δεξιά από το Μάτος.

Στο 53’ ο Πρίγιοβιτς έκανε το πλασέ από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα βρήκε πάνω στον Μάτος, με τον Βελλίδης να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ο Τσίμιροτ στο 55’ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάτος γύρισε με το κεφάλι στον Πρίγιοβιτς και αυτός με το κεφάλι έκανε το 1-0.

Ο Πέλκας έβγαλε με κάθετη μπαλιά τον Μαουρίτσιο απέναντι από τον Βελλίδη, ο μέσος του ΠΑΟΚ ίσα που ακούμπησε τη μπάλα, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

Έπειτα από το 65’ η ομάδα του Πετράκη ανέβασε στροφές και έκλεισε τους γηπεδούχους στα καρέ του χωρίς όμως να καταφέρουν να κάνουν κάποια καλή στιγμή.

Μέχρι το τέλος του ματς δεν χάθηκε κάποια στιγμή, με κύριο λόγο του ότι ο ρυθμός έπεσε πολύ σε σχέση με τον υπόλοιπο αγώνα.

Κίτρινες: Μαυροπάνος, Καρανίκας, Σολτάνι, Χαλκιαδάκης

Σκόρερ: 55’ Πρίγιοβιτς

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Βαρέλα, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο (68’ Σάκχοφ), Ελ Καντουρί, Βιεϊρίνια (75’ Μακ), Πέλκας (65’ Λημνιός), Πρίγιοβιτς

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Μαλεζάς, Κουλούρης, Μπίσεσβαρ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Κοζορώνης (68’ Βιδάλ), Γαρουφαλιάς (61’ Σολτάνι), Λίλα (43’ Μανθάτης), Καρανίκας, Γιάκος, Χαλκιαδάκης

Αναπληρωματικοί: Γιαννίκογλου, Μπέριος, Σκόνδρας, Αποστολόπουλος