«Έκλεψε» τον βαθμό στο τέλος η ΑΕΛ

ΠΑΟΚ 30/09/2017

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν η Λάρισα με τον ΠΑΟΚ για την έκτη αγωνιστική της Super League Σουρωτής. Ο Κριζμάν λύτρωσε τους γηπεδούχους στο 89’ και τους έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Μάτος είχε ανοίξει το σκορ για τον «Δικέφαλο».

Σε ένα πολύ κακό ματς με πολύ λίγες τελικές ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τη μοναδική αδράνει της άμυνας του. Σε όλο το υπόλοιπο ματς ήλεγχε τη ροή του αγώνα. Στα τελευταία μόνο λεπτά αναπαύτηκε και δέχθηκε την ισοφάριση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, κάνοντας και μια τελική με ένα μακρινό σουτ του Καντουρί. Στη συνέχει του ματς οι παίκτες του «Δικεφάλου» ήταν πολύ καλά κλεισμένοι από τους αμυντικούς της Λάρισας. Οι γηπεδούχοι από τη μεριά τους πέρα από τη θετική αμυν τική λειτουργεία δεν έκαναν κάτι επιθετικά.

Στο 38’ χάθηκε η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λέοβατς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βιεϊρίνια πετάχτηκε έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 39’ ο Πορτογάλος αφύλαχτος έκανε το γυριστό σουτ, αλλά και πάλι πήγε άουτ.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Μάτος βρέθηκε απέναντι από τον Μπόζοβιτς και με ένα διαγώνιο ψηλό σουτ άνοιξε το σκορ στο 43’.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να καταφέρει να απειλήσει την εστία του Ρέι πέρα από μια στημένη φάση.

Κακό ρυθμό είχε και το δεύτερο ημίχρονο με πολύ λίγες καλές στιγμές και για τις δυο ομάδες. Στο 77’ χάθηκε μια καλή στιγμή για την ΑΕλ με κεφαλιά του Περόνε που έφυγε λίγο άουτ.

Στο 87’ ο Κουλούρης δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 87΄’ λόγω χτυπήματος.

Στη μοναδική καλή στιγμή της η ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο  ο Κιζμάν βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή έκανε το σουτ και ισοφάρισε σε 1-1 στο 89’.

Κίτρινες: Φάρκας, Αγκάνοβιτς, Περόνε, Φατιόν - Μαουρίτσιο. Ζαμπράνο, Πέλκας, Μάτος, Πρίγιοβιτς

Κόκκινες: Κουλούρης

Σκόρερ: 89' Κριζμάν - 43’ Μάτος

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (24’ Φάρκας), Ζίζιτς, Ρέντζας, Άντονι, Αγκάνοβιτς, Λεοζίνιο (76’ Περόνε), Κριζμάν, Ντέλετιτς, Ναζλίδης (84’ Μασούρας)

Αναπληρωματικοί: Θεοδωρόπουλος, Ναβάρο, Μπάμπιτς, Γιαννιτσάνης

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Ζαμπράνο, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Μαουρίτσιο, Ελ Καντουρί, Πέλκας (63’ Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (85’Μακ), Πρίγιοβιτς (72’ Κουλούρης)

Αναπληρωματικοί: Πασχαλάκης, Δεληγιαννίδης, Κρέσπο, Μπίσεσβαρ