Στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός

ΟΣΦΠ μπάσκετ 04/10/2017

Άνετο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Λάρισα καθώς επικράτησε του Φάρου ΓΣΛ με 97-67 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι "Ερυθρόλευκοι" ήταν εξαιρετικοί τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση δείχνοντας καλά στοιχεία 4 μέρες πρίν το ντέρμπι της πρεμιέρας της Α1 με τον Παναθηναικό στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (0-7), ο Τόμπσον αξιοποίησε το γκολ-φάουλ που κέρδισε (8-12), με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους Πειραιώτες να προηγούνται με 25-28 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι "ερυθρόλευκοι" βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, φτάνοντας στο +13 (31-44) στο 15'. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με +9 (41-50), με τις δύο ομάδες να δίνουν βαρύτητα στην επίθεση, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Στρέλνιεκς (11π), έχοντας 3/3 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτιώθηκαν στην άμυνα, πέρασαν... χειροπέδες στους γηπεδούχους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και στο 27' εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (47-63), με τον Λετονό γκαρντ να μην χάνει τρίποντο (4/4). Το τέλος του δεκαλέπτου, βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +15 (54-69).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, μετρώντας επί μέρους σκορ (13-28). Διατήρησε σε υψηλά επίπεδα την ενέργεια του σε άμυνα και επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στα ύψη. Στο 33' οι Πειραιώτες είχαν προβάδισμα με +19 (55-74), το οποίο έγινε +24 (62-86) στο 36', φτάνοντας στο τέλος στην νίκη-πρόκριση με το επιβλητικό +30 (67-97) στην Λάρισα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπίτης, Πουρσανίδης Κ. Λόρντος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28. 41-50, 54-69, 67-97

Φάρος ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ντρέιπερ 2, Παπαμακάριος, Μαραγκός 2, Μουράτος 10, Ουέιρ 6, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης 2, Σάφτεναρ 18 (2), Κόνερ 5, Βαβάτσικος 5 (1), Παπαντωνίου 6, Φόρμπς 5 (1)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τολιόπουλος, Μακλίν 4, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 7 (1), Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 5 (1), Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοβ 9, Τόμπσον 15 (1), Στρέλνιεκς 16 (4), Τιλί 9 (3), Πρίντεζης 11.