Πράσινη «απόδραση» από το άδειο ΣΕΦ

ΟΣΦΠ μπάσκετ 08/10/2017

Με ένα απίστευτο σερί 15-3 στα τελευταία 5 λεπτά ο Παναθηναϊκός έφυγε με διπλό από το άδειο ΣΕΦ, επικρατώντας με 71-68 του Ολυμπιακού στο πρώτο «αίωνιο» ντέρμπι της χρονιάς στην πρεμιέρα της Stoiximan.gr Basket League και πήρε αν και είναι πολύ νωρίς μεγάλο προβάδισμα για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ο Νικ Καλάθης που πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση με 14π. , 8 ριμπ. , 7ασ., ενώ από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Γκιστ και Ρίβερς. Από πλευράς «ερυθρόλευκων» που είχαν δύο σημαντικές απουσίες (Σπανούλη, Ρόμπερτς) και  έπαιξαν και χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου για 12 λεπτά, αφού ο Σφαιρόπουλος τον έστειλε στα αποδυτήρια για τις έντονες διαμαρτυρίες που έκανε στους διαιτητές, ξεχώρισαν οι Μακ Λιν (18 π.) και Τόμπσον (13 π.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με τους Νικ Καλάθη και Ματ Λοτζέσκι να σκοράρουν προηγήθηκαν με 2-7 (2’). Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ακούμπησε τη μπάλα κοντά στο καλάθι και οι με διαφορετικούς σκόρερ (Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου) έτρεξαν σερί 9-0 και πήραν το προβάδισμα (11-7, 5’). Ο Παναθηναϊκός «ζήλεψε» και με δικό του σερί 8 αναπάντητων πόντων έκανε το 11-15 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου.

Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν «καυτός» στη δεύτερη περίοδο και με 7 γρήγορους πόντους έβαλε μπροστά στην ομάδα του (26-27 στο 15'). Το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Τόμπσον, που βελτιώθηκε (6π.) και πήρε ξανά το προβάδισμα (33-29 στο 17' και 40-36 στο 20'). Στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 5 κοψίματα και πρώτο σκόρερ τον Γιώργο Πρίντεζη (8π.).

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με πέντε γρήγορους πόντους ύστερα από κακή άμυνα του Κώστα Παπανικολάου ηγήθηκε της ομάδας του η οποία γρήγορα ανέκτησε το προβάδισμα (41-43, 24’). Ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βρει τρόπο να σκοράρει, αλλά κι ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αποτέλεσμα καμία εκ των δύο ομάδων να μη μπορεί να βρει έστω και μικρή διαφορά υπέρ της. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν χάσει το μυαλό τους με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να διώχνει στα αποδυτήρια τον Κώστα Παπανικολάου τιμωρώντας τον για συνεχείς διαμαρτυρίες στους διαιτητές. Αυτό συνέβη στο 29’ όταν ο Νικ Καλάθης ευστόχησε από τα 5 μέτρα κι έκανε το 47-51, όμως σε εκείνο το σημείο ο Τζαμέλ ΜακΛιν σκόραρε 7 σερί πόντους μετατρέποντας το σκορ σε 54-52 (30’).

Ο Χόλις Τόμπσον πήρε τη σκυτάλη στην επίθεση των «ερυθρόλευκων» και με δικούς τους 5 συνεχόμενους πόντους ο Ολυμπιακός έφτασε τη μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη τη στιγμή (61-52, 32’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αλλά μόνο στην επίθεσή του αφού στην οποία ναι μεν σκόραρε, αλλά δεχόταν και καλάθια στην άμυνά του με αποτέλεσμα η διαφορά να μην πέφτει (65-56, 35’). Ο Κρις Σίνγκλετον αρχικά και ο Κει Σι Ρίβερς με 3/3 τρίποντα άλλαξαν εντελώς τη ροή του αγώνα και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 66-67 (39’) εκμεταλλευόμενος τη διάθεση των γηπεδούχων να παίξουν με το χρονόμετρο. Οι Πειραιώτες δεν βρήκαν πόντο στα τελευταία 4΄της αναμέτρησης και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με «διπλό» στο ΣΕΦ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης - Αναστόπουλος - Τζαφλέρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2/7 τρίπ.), Τόμσον 13 (1/5 τρίπ.), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ, 6 ριμπ.), ΜακΛιν 18 (7/9 δίπ.), Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (6/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/2 βολ., 8 ριμπ., 7 ασ., 3 κλεψ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (2/10 σουτ, 5 ριμπ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.