Συντριβή στην Γερμανία

ΠΑΟΚ 10/10/2017

Συντριβή για τον ΠΑΟΚ στην Γερμανία. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου γνώρισε βαριά ήττα από την Λούντβιγκσμπουργκ με 103-70 και ξεκίνησε με το αριστερό τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις της.

Εξ αρχής το έργο του ΠΑΟΚ μόνο εύκολο δεν ήταν καθώς στην πρώτη κιόλας αγωνιστική του Basketball Champions League, βρέθηκε αντιμέτωπος με μια ομάδα, η οποία είναι αήττητη φέτος, "σερβίροντας" κάτι παραπάνω από 20 πόντους σε κάθε αντίπαλο ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως πέρυσι είχε επικρατήσει και απέναντι στην ΑΕΚ, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του συνδρομητικού καναλιού, να της αποδοθεί μια πιο… ερασιτεχνική εικόνα.

Ο ΠΑΟΚ είχε και τα δικά του προβλήματα, με τον Κόνιαρη να μένει εκτός για ακόμη ένα παιχνίδι, τον Ντίλαρντ να παίζει για πρώτη φορά κανονικά μετά τον αγώνα Κυπέλλου με τα ειδικά γυαλιά και τον Ζάρα να αγωνίζεται χωρίς προπόνηση επί γερμανικού εδάφους, ο ΠΑΟΚ των προβλημάτων γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Μέσα σε όλα όμως, ο ΠΑΟΚ είχε απέναντι του και την τραγική διαιτησία, η οποία έπαιξε τον ρόλο της κατά διαστήματα και ειδικά στην 2η περίοδο, σου έδινε την εντύπωση πως κάθε άλλο παρά… φιλική ήταν απέναντι στον Δικέφαλο και αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με την διαμόρφωση του σκορ, όσο με τον τρόπο προσέγγισης και αντιμετώπισης που έδειξε απέναντι στους «ασπρόμαυρους», που έδειξαν εξ αρχής εμπιστοσύνη στην διοργάνωση.

Είναι να απορεί κανείς με την λογική της FIBA και του υπευθύνου Πάτρικ Κομνηνού, ο οποίος έχει αναλάβει νέο ηγετικό ρόλο στην διοργάνωση, για την επιλογή συγκεκριμένων διαιτητών που φαίνεται να μην ανταποκρίνονται στο επίπεδο της διοργάνωσης.

Μπήκε ορεξάτος, τον… πήγαν εκεί που ήθελαν

Η Λούντβιγκσμπουργκ ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο ματς όπου προηγήθηκε με 4-0 και 7-3, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ με όπλο την ευστοχία στα ελεύθερα σουτ και τις βολές, κατάφερε να γυρίσει το ματς (7-10) και να περάσει μπροστά με πέντε πόντους (15-20), 1,36 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.  Στη συνέχεια, η γερμανική ομάδα προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» ήταν σοβαροί και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 20-24.

Το 2ο δεκάλεπτο δεν κύλησε όπως θα περίμενε ο ΠΑΟΚ, με την Λούντβιγκσμπουργκ να κάνει ένα σερί 11-0 και να μπαίνει μπροστά με 31-24. Στη συνέχεια, ο Δικέφαλος είχε κακές επιλογές στην επίθεση ενώ έχασε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η γερμανική ομάδα να χτίσει μια διαφορά 13 πόντων (46-33). Ακολούθως, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά, κλείνοντας εν τέλει το ημίχρονο στο 48-40. Χαρακτηριστικό της εικόνα τους δεύτερου δεκαλέπτου είναι το επιμέρους σκορ που κατάφερε να πάρει η Λούντβιγκσμπουργκ, το οποίο ήταν 28-16.

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τον ΠΑΟΚ, με την Λούντβιγκσμπουργκ να κάνει ένα σερί και να πηγαίνει την διαφορά στους 14 πόντους (55-41), ενώ στη συνέχεια οι κακές επιλογές των «ασπρόμαυρων» έδωσαν την ευκαιρία στους Γερμανούς να ανεβάσουν την διαφορά στο +27 (74-46).  Η συνέχεια είχε ως αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κυνηγάει να μειώσει το σκορ, δίχως να τα καταφέρει με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 103-70.