«Άλωσε» τη Θεσσαλονίκη ο Απόλλωνας Σμύρνης

Σπορ 20/10/2017

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στην έδρα του ΠΑΟΚ ο Απόλλωνας Σμύρνης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλον τον αγώνα, αλλά με ένα εκπληκτικό τελευταίο οκτάλεπτο έκανε την ανατροπή και τελικά επικράτησε με 9-8

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εκπληκτικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 3-0. Ο Απόλλωνας Σμύρνης "ξύπνησε" προσωρινά με τον Λέκιτς σε 3-1, αλλά και πάλι ο "Δικέφαλος του Βορρά" προηγήθηκε με τρια γκολ διαφορά (4-1). Πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου ο Απόλλωνας κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Μοσκόφ σε 4-2

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες χρειάστηκαν 4' και 30'' για να πετύχουν κάποιο γκολ. Την αρχή έκανε ο Κουλούρης για τον ΠΑΟΚ, ενώ στη συνέχεια σημειώθηκαν ακόμη τρία γκολ (6-4). Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ρυθμός χάλασε και το θέαμα έπεσε.

Ο Δερμιτζάκης για τον Απόλλωνα Σμύρνης μείωσε στο 1 γκολ (6-5), αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε μέχρι το τέλος του οκταλέπτου το προβάδισμα των δύο γκολ (8-6). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με σερί 3-0 πήραν το διπλό (8-9) και υποχρέωσαν τους γηπεδούχους στην πρώτης τους ήττα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 2-2, 0-3