Της Χ-άλασε τα σχέδια

ΠΑΣ Λαμία 21/10/2017

H Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Παναθηναϊκό εντός έδρας, για την 8η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ. Τα τέρματα πέτυχαν, για την Λαμίαμε αυτογκόλ ο Χουλτ, ενώ για τους πράσινους ο Μόλινς. Δοκάρι είχε ο Μόλινς στο 92.

Γιορτινή η ατμόσφαιρια στο μπλε κάστρο, με φιλάθλους των δύο ομάδων.

Στο πρώτο ημίχρονο η Λαμία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τον Παναθηναϊκό.

Είχε δύο μικρές ευκαιρίες στο 1ο και 4ο λεπτό, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Στο 8ο λεπτό ο Παντελιάδης σούταρε από τα 25 μέτρα και έδιωξε σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος, δίνοντας μεγάλες ελπίδες οτί θα άνοιγε το σκορ.

Ο Παναθηναικός έκανε δύο μόνο ευκαιρίες στο 25ο και στο 27ο λεπτό και φάνηκε "λίγος" μπροστά στους γηπεδούχους.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χουλτ με αυτογκόλ. Από κόρνερ του Πίτι, στο δεύτερο δοκάρι, ο Βασιλαντωνόπουλος σουτάρει, προσπαθεί ο Χουλτ πάνω στη γραμμή να διώξει, όμως η μπάλα χτυπάει στον Κουλιμπαλί και μετά ξανά στον Χουλτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα μετά από καραμπόλα. Το αυτογκόλ "καραμπόλα" χρεώθηκε στον Χούλτ, όμως το σκορ άνοιξε με την Λαμία να κάνει το 1-0.

Πιο επιθετικός αναμενόταν ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο 45λεπτο. Λογικό ήταν μιας και αυτός ήταν που έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης.

Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Κολοβέτσιος ανενόχλητος πήρε την κεφαλιά, αλλά αυτή ήταν κακή και έφυγε έξω.

Ο Ουζουνίδης θέλησε να τα παίξει όλα για όλα και έβαλε όλα τα επιθετικά του όπλα στο παιχνίδι. Προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο απειλητικός.

Ενώ ο Βάντερσον ήταν πεσμένος στο χορτάρι στο 86ο λεπτό, η ομάδα του Παναθηναικού συνέχισε την φάση και ισοφάρισε κάνοντας το 1-1, με σκόρερ τον Μολίνς, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα απέναντι από τον Παπαδόπουλο.

Στο 92ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, όμως το δυνατό σουτ του Μόλινς μέσα από την περιοχή, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάιτ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Όμο, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Βιγιαφάνιες, Μόλινς, Μουνιέ

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Κουκόλης, Ασίγκμπα (Κουτρομάνος 60'), Όμο, Μπλάζιτς, Πίτι (Καραγιάννης 65'), Ακόστα, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Βλαχοδήμος, Χούλτ, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος (Πίσπας 70'), Κουλιμπαλί, Κουρμπέλης, Ρέις (Μουνιέ 46'), Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Λούντ (Καμπέθας 63'), Μόλινς