ΑΕΚάρα απο τα παλιά, νίκες τα φαβορί, αρκετό θέαμα!

Κυπριακό ποδόσφαιρο 23/10/2017

Με εκπλήξεις και αρκετό θέαμα ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κύπρου. Δείτε παρακάτω πως εξελίχθηκαν τα παιχνίδια:

ΑΕΚ-ΑΠΟΕΛ 3-1

Η ΑΕΚ ήταν η ΜΕΓΑΛΗ νικήτρια στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής. Η ομάδα της Λάρνακας υποδέχθηκε το ΑΠΟΕΛ και επικράτησε με 3-1, πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Φλοριάν Τολεμές που σκόραρε δις (πριν γίνει αναγκαστική αλλαγή) ενώ το άλλο γκολ σημείωσε ο Ακοράν. Για το ΑΠΟΕΛ μείωσε προσωρινά σε 2-1 ο Σάλαϊ.

Ομόνοια-ΑΕΛ 1-0
Με γκολ του Γκονζάλες στο 74’ η Ομόνοια πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΛ και επέστρεψε στις επιτυχίες.  Να σημειωθεί ότι ο σκόρερ ήταν η χρυσή αλλαγή του Πάμπου Χριστοδούλου αφού μπήκε δευτερόλεπτα πριν στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Στο αγωνιστικό μέρος το ντέρμπι ήταν κακό έως μέτριο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο  φάνηκε πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Η Ομόνοια κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ σ’ ένα καίριο χρονικό σημείο και παρά την πίεση που άσκησε η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά κράτησε.  Δοκάρι είχε η ομάδα της Λεμεσού στο 56’ με τον Μέσκα.

Αλκή-Δόξα 0-5
Αιφνιδιάζοντας την Αλκή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, η Δόξα κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων θέτοντας με αυτόν τον τρόπο τις βάσεις για ένα μεγάλο διπλό. Η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα χτυπώντας σε καίρια σημεία και εκμεταλλευόμενη άριστα τις στημένες φάσεις αλλά και τις αντεπιθέσεις έριξε πέντε γκολ στην Αλκή φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη. Χατ τρικ ο Ζατλ, ένα γκολ οι Τιάγκο Γκόμες και Σαντίκ.

Εθνικός-Ανόρθωση 1-2
Η Ανόρθωση κατάφερε να φύγει μ΄ένα σημαντικό διπλό από το Δασάκι επιρκατώντας του Εθνικού Άχνας με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Παλάνγκα, το γκολ της ισοφάρισης για τον Εθνικό πέτυχε ο Κιπιάνι στο δεύτερο μέρος όμως ο Σίλντενφελντ έξι λεπτά πριν το 90΄διαμόρφωσε το τελικό 2-1 πετυχαίνοντας το δεύτερο συνεχόμενο του γκολ με την φανέλα της Αμμοχωστιανής ομάδας.

Απόλλων-Άρης 1-0
Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του ματς με τον Άρη, έχασε αρκετές ευκαιρίες και τελικά χρειάστηκε μια γκολάρα απ' τον Άλεξ Ντα Σίλβα με χτύπημα φάουλ (67') για να πάρει το τρίποντο με 1-0.

Ολυμπιακός-Ερμής 2-1
Ο Ολυμπιακός σ΄ένα δραματικό στα τελευταία λεπτά παιχνίδι επικράτησε του Ερμή με 2-1 στο Μακάρειο πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με καταπληκτικό φάουλ του Κάστρο στο 54΄. Η ισοφάριση του Ερμή ήρθε στο 90΄με τον Τσούμου με τους μαυροπράσινους να έχουν τον τελευταίο λόγο και στο 95΄ με πέναλτι του Σαμάρα να παίρνουν την νίκη.

Πάφος-Νέα Σαλαμίνα 4-0
Εντυπωσιακή η Πάφος FC κέρδισε με 4-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο «Στέλιος Κυριακίδης», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Στους 14 βαθμούς η παφιακή ομάδα, έμεινε στους 6β η Νέα Σαλαμίνα. Άσχημο ντεμπούτο για τον Σάββα Πουρσαϊτίδη στον πάγκο της προσφυγικής ομάδας.