ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ Απόλλωνας, ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ η ΑΕΛ

Κυπριακό ποδόσφαιρο 30/10/2017

Σημαντικές νίκες για Απόλλωνα ΑΕΚ και ΑΕΛ, έμειναν στην ισοπαλία Ανόρθωση, Πάφος, Ολυμπιακός και ΑΠΟΕΛ.

Αναλυτικά πως πήγε η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Κύπρου.

Ομόνοια-Ανόρθωση 1-1
Σε ένα ντέρμπι που είχε πάθος, ένταση, λίγες φάσεις και δύο γκολ η Ομόνοια… κρατούσε την νίκη μέχρι το 96’ αλλά η Ανόρθωση έφυγε από το «ΓΣΠ» με τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά από τραγικό λάθος του Φελτχούιζεν και γκολ του Ντουγκλάο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ομόνοια προηγήθηκε με τον Λόπες, είχε δοκάρι μα τον Ντάρμπισαϊρ αλλά δέχθηκε την ισοφάριση ξανά στο τέλος του αγώνα. Αήττητη παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική η Ανόρθωση.

Εθνικός-ΑΠΟΕΛ 1-1
Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 11' με τον Κυπριανού και ο Ποτέ ισοφάρισε στο 65', σώζωντας το ΑΠΟΕΛ από νέα ήττα, μετά την ΑΕΚ.

Αλκή-ΑΕΚ 0-1
Η ΑΕΚ των πολλών ευκαιριών κατάφερε με το στενό 1-0 να επικρατήσει της Αλκής και να αναρριχηθεί μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι με χαμένο πέναλτι, δύο δοκάρια ήταν καλύτεροι από την Αλκή η οποία με τον εντυπωσιακό Πάρντο δεν κατάφερε τελικά να έχει βαθμολογικό κέρδος.

Ερμής-ΑΕΛ 0-1
Με τον Μικέλ Αρουαμπαρένα να περνά ως αλλαγή και να σκοράρει στο 87', η ΑΕΛ κέρδισε τον Ερμή με 0-1 στο ΓΣΖ, έκανε δεύτερη σερί νίκη και ανέβηκε στην 3η θέση.

Απόλλων-Δόξα 4-2
Ένας καταιγιστικός και εντυπωσιακός Απόλλωνας κέρδισε 4-2 την Δόξα.  Σ’ ένα ημίχρονο ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη  και του δόθηκε η δυνατότητα ξεκούραστα να πάει στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση της ερχόμενης Πέμπτης κόντρα στην Αταλάντα.

Κάπως έτσι οι γαλάζιοι της Λεμεσού στην 10η στροφή του πρωταθλήματος (αλλά αγωνιζόμενοι μόνο σε εφτά αναμετρήσεις)  ανέβηκαν στους 15 βαθμούς.  Παράλληλα, αύξησαν  το αήττητο εντός έδρας σερί στα 20 παιχνίδια.

Σ’ ότι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης ο Μαρτίνες στο 5’  άνοιξε το σκορ, ενώ στο 25’ ο Μάγκλιτσα με διπλή προσπάθεια μετά από εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0.   Από κει και πέρα,  δίκτυα βρήκαν στο α' μέρος οι  Σκέμπρι (34΄) και Πέδρο με πέναλτι (43’).  Με τα πάντα να έχουν κριθεί στο β΄μέρος  η Δόξα μείωσε απλά με τους Ζατλ (59’) και Γουίλσον (68’).

Να σημειωθεί ότι η ομάδα της Κατωκοπιάς από το 42’ αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του τερματοφύλακά της Γκρεμσλ (δέχθηκε δύο κίτρινες στις φάσεις  των πέναλτι).

Άρης-Πάφος 0-0
Πάφος και Άρης είχαν τα καλά τους διαστήματα, πάλεψαν για την νίκη αλλά συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 0-0 στο μεταξύ τους παιχνίδι στο "Στέλιος Κυριακίδης". Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε ο Άρης λόγω αποβολής του Μαμμίδη στο 88'. Μοιραίος για την Πάφο ο Γκάμποβς που απώλεσε δύο ξεκάθαρες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.

Νέα Σαλαμίνα-Ολυμπιακός 1-1
Σ΄ένα παιχνίδι με έντονο ενδιαφέρον κυρίως στο δεύτερο μέρος, Ολυμπιακός και Νέα Σαλαμίνα μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις μετά το τελικό 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Καπαρτή στο 78ο λεπτό, με αυτογκόλ του Χριστοφίδη στο 83΄ απάντησαν οι ερυθρόλευκοι.