Κατώτερος των περιστάσεων και πρώτη ήττα

ΟΣΦΠ μπάσκετ 03/11/2017

Κάνοντας τη χειρότερη του εμφάνιση για φέτος ο Ολυμπιακός γνώρισε τη «συντριβή» στην έδρα της Μοαρσελόνα με 73-51, για την 5η αγωνιστική της Euroleague, χάνοντας παράλληλα για πρώτη φορά στη  φετινή διοργάνωση. Στο 2-3 η Μπαρτσελόνα που έχει επικρατήσει μόνο των δύο «αιώνιων».

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Σεραφίν με 13 και Οριόλα με 11 πόντους. Από πλευρας Πειραιωτών ο μόνος «διψήφιος» ήταν ο Παπαπέρου με 11 πόντους.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, από νωρίς φάνηκε πως το σκορ θα πάει χαμηλά και πως οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν πατούν καλά. Ο Ολυμπιακός κράτησε χωρίς πόντο την «Μπάρτσα» για τρία λεπτά και με επιθέσεις κοντά στο καλάθι προηγήθηκε γρήγορα με 2-8. Ο Κόπονεν «ξύπνησε» τους Καταλανούς με δύο τρίποντα, την στιγμή που ο Τόμπσον ήταν ο πιο αποδοτικός (6π.) παίκτης των φιλοξενούμενων και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-14.

Τα συνεχόμενα λάθη (9 στο 14') πλήγωσαν τον Ολυμπιακό και επέτρεψαν στην ομάδα του Αλόνσο να «φτιάξει» διαφορά (23-16). Μερικές μαζεμένες άμυνες επέτρεψαν στους άστοχους «ερυθρολεύκους» (8/23 προσπάθειες) να μειώσουν σε 27-24 με τον Μάντζαρη, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με νέα λάθη και γκολ-φάουλ του ορεξάτου Σεραφέν (9π.) για το 32-26.

Με μεγαλύτερη ενέργεια επέστρεψαν για το δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και με μπροστάρη τον Μιλουτίνοφ ισοφάρισαν γρήγορα σε 32-32. Τα μακρινά σουτ των Μόερμαν-Πρέσι, όμως, «άνοιξαν» ξανά τη διαφορά, ο Ολυμπιακός είχε μπλοκάρει ξανά και ο Κόπονεν διαμόρφωσε το +11 (45-34, στο 26'). Ο Τολιόπουλος μπήκε ως x-factor από τον πάγκο, έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο και η ομάδα του Σφαιρόπουλου μείωσε ξανά σε 45-41, αλλά η «Μπάρτσα» έκανε δυνατό finish για το 49-41.

Από τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου φάνηκε πως πιθανότητες ανατροπής δεν υπήρχαν με τα λάθη να συνεχίζονται και τη διαφορά να ξεφεύγει (62-43, στο 34'). To «Παλαού Μπλαουγκράνα» είχε γίνει κατηφορικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-26, 49-41, 73-51

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 13, Ρίμπας 4, Πρέσι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Χάνγκα 3 (0/3 τρίποντα), Ναβάρο 3 (1), Ερτέλ 6 (0/4 τρίποντα), Οριόλα 11 (1), Σάντερς 7 (4 ριμπάουντ), Κόπονεν 8 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 4, Μοερμάν 8 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  ΜακΛιν 5, Τολιόπουλος 4 (1), Παπαπέτρου 11 (0/4 τρίποντα), Αγραβάνης (5 ριμπάουντ), Μιλουτίνοφ 4 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς (0/3 σουτ), Πρίντεζης 5 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 5 (2/7 σουτ), Μπόγρης, Τόμσον 7.