Στο ίδιο έργο θεατές!

Παναθηναϊκός 04/11/2017

Για άλλη μια φορά ο Παναθηναικός δεν μπόρεσε να νικήσει εκτός έδρας και ο δυναμικος Αστέρας με γκολ του Μουνάφο στο τέλος νίκησε με 1-0 και στέλνει το «τριφύλλι» στην Αθήνα χωρίς να πάρει τίποτα απο την Τρίπολη.

Ο Παναθηναικός αν και μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο δεν κατάφερε να κάνει κάποια καλή ευκαρία σε αντίθεση με τον Αστέρα που στο 29' με τον Τόνσο λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ.

Απάντηση είχαν όμως οι φιλοξενούμενοι τρία λεπτά αργότερα με τον Μολίνς να κάνει την προβολή μετά απο σέντρα του Χίλιεμαρκ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Αυτά στο πρώτο ημίχρονο που ήταν φτωχό απο φάσεις όμως είχε έναν καλό ρυθμό.

Στο δεύτερο μέρος,το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο μοτίβο όπως στο πρώτο 45λεπτο όμως ο Αστέρας έχασε μία εκπληκτική ευκαιρία με τον Γκοντό ο οποίος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Βλαχοδήμο αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναικού έδιωξε με το πόδι.

Οι «πράσινοι» με την μοναδίκη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο απείλησαν με τον Λουντ όταν μετά απο πάσα του Χουλτ βρέθηκε σε καλό σημείο,πλάσαρε αλλά ο Αθανασιάδης απομάκρυνε με τα χέρια.

Και όλα αυτά για να φτάσουμε στο 86' όταν ο Τόνσο εκτέλεσε το κόρνερ,ο Ινγκλέσιας νίκησε Κουρμπέλη και Μολέδο στον αέρα και ο Μουνάφο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έκανε το 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης που ήταν και το τελικό σκορ.

ΜVP: Αναμφίβολα ο Χουάν Μουνάφο καθώς πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς και χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Γιαννούλης, Κυριακόπουλος (60’ λ.τ. Μαντίντα), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τόνσο, Καλτσάς (82’ Καλτσάς), Δουβίκας (57’ Γκοντό)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί (42’ λ.τ. Γιόχανσον), Μολέντο, Κολοβέτσιος, Χουλτ, Κουρμπέλης, Σιλά, Χίλιεμαρκ (73’  Καμπέσας), Βιγιαφάνιες (63’ Μουνιέ), Λουντ, Μολίνς