Θριαμβευτική νίκη της ΑΕΚ επί του Παναθηναϊκού!

AEK Μπάσκετ 05/11/2017

Σε ένα αρκετά δυνατό ντέρμπι, η ΑΕΚ πήρε πανάξια τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος κόντρα στον Παναθηναϊκό Superfoods με 73-69. Η «Βασίλισσα» προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος μετά από 17 χρόνια, ενω αντίθετα ο Παναθηναϊκός έμεινε εκτός μετά από 13 διαδοχικές προκρίσεις. Αρκετά λάθη από τους «πράσινους» (13), απογοητευτικοί και στη γραμμή των βολών (21-32).

Σε πολύ καλή βραδιά για την ΑΕΚ, οι Μάνι Χάρις (20π.), Μάικ Γκριν (17π.) και ο Τσινεμέλου Ελόνου που σημείωσε double-double με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Νίκος Παππάς (14π.), Ματ Λοτζέσκι (11π.) ενώ κοντά στο double-double έφτασαν οι Νικ Καλάθης (10π. - 9ασίστ) και Ίαν Βουγιούκας (9π. - 12 ριμπάουντ).

Το Ματς

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες με τον Παναθηναικό να έχει τα ηνία του αγώνα έως τα μισά της περιόδου (2-7), με κύριο εκφραστή της επίθεσης των «πρασίνων» τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος είχε 4 πόντους. Η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (11-11) και σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έδειξαν περισσότερη προσοχή στις επιλογές τους σε άμυνα και επίθεση. Το τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον έκανε το 12-16, ωστόσο η ΑΕΚ μείωσε στον ένα πόντο με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 17-18 υπέρ του «τριφυλλιού».

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα κάνοντας το 21-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο εξελίχθηκε αρκετά φτωχό στα πρώτα λεπτά του. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς σκορ για τρία αγωνιστικά λεπτά, με το άγχος και τις λάθος επιλογές τους στην επίθεση, να είναι εμφανές. Αρκετά άστοχα καλάθια, και το αποτέλεσμα ήταν στα μισά της περιόδου, να έχουν σημειωθεί μόλις 6 πόντοι εκατέρωθεν (21-20). Το προβάδισμα της ΑΕΚ διευρύνθηκε στο 25-21 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να καλύψει τη διαφορά όντας άστοχος από τη περιφέρεια (1/9 τρίποντα) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 32-28 υπέρ των γηπεδούχων. Ενδεικτικά να αναφέρουμε πως οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν 3/18 σουτ στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και με καλή άμυνα και ορθολογικές επιθέσεις, μπήκε μπροστά στο σκορ (34-36) κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 2-8. Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και πέρασε μπροστά (37-36), ωστόσο το «τριφύλλι» πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έφτασε στο 38-43. Η ΑΕΚ έφερε το ματς στο 42-43 ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου εκμεταλλευόμενη τα αρκετά λάθη του Παναθηναϊκού, όμως οι παίκτες του Πασκουάλ διατήρησαν το προβάδισμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έχοντας βραχεία κεφαλή 42-44.

Το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε… θρίλερ, καθώς το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές για τις δύο ομάδες. Οι 5 πόντοι του Νίκου Παππά και τα καλάθια των Ελόνου και Λαρεντζάκη διαμόρφωσαν το 46-47, με την ΑΕΚ να μπαίνει μετέπειτα μπροστά στο σκορ με το 50-49. Ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου τα ηνία του αγώνα για το 50-54 αλλά με νέο σερί της, η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή για το 55-54. Το τρίποντο του Νικ Καλάθη διαμόρφωσε το 59-62 μετά από κάποιες άστοχες επιθέσεις του Παναθηναϊκού, όμως η ΑΕΚ έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία στο παιχνίδι της και με το καλάθι του Γκριν έκανε το 64-62 και έπειτα ο εκπληκτικός Ελόνου το 66-62, ένα λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού!

Ο Γκριν (16π.) διαμόρφωσε το 68-63 για την ΑΕΚ 33.7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, δίνοντας ουσιαστικό προβάδισμα για τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του στον τελικό του Κυπέλλου. Οι ελεύθερες βολές του Κέι Σι Ρίβερς διαμόρφωσαν το 68-65 με τον φόργουορντ του «τριφυλλιού» να κάνει και το 69-68. Τα λάθη του Παναθηναϊκού αλλά και η ψυχραιμία των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου στο τέλος, έδωσαν τη νίκη- πρόκριση στην ΑΕΚ με το τελικό σκορ 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-28, 42-44, 73-69.

ΑΕΚ: Τζέιμς 5 (1), Γκριν 17 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 20 (7/17 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 4 (0/5 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Ελόνου 12 (14 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (0/4 σουτ), Σάκοτα 9 (1), Μπάρλοου 4 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Σι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 5 (1), Γκιστ 6 (5 ριμπάουντ), Βουγιούκας 9 (12 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 10 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ασίστ), Σίνγκλετον 5 (1/4 σουτ, 11 ριμπάουντ), Ρίβερς 9 (1/6 τρίποντα), Παππάς 14 (1), Λεκαβίτσιους (0/6 σουτ), Αντετοκούνμπο.

Ομαδικά στατιστικά

ΑΕΚ: 20/52 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 21/25 βολές, 43 ριμπάουντ (31+12), 15 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Παναθηναϊκός Superfoods: 15/37 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 21/32 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10),. 16 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ.