Οι λεπτομέρειες κόστισαν την ήττα

Ευρωπαϊκό μπάσκετ 08/11/2017

O ΠΑΟΚ κοίταξε τα μάτια τη κάτοχο του τίτλου Τενερίφη, ωστόσο έχασε το ματς στις λεπτομέρειες με 74-79 και γνώρισε ακόμη μια ήττα στο Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν νωθρά στο πρώτο δεκάλεπτο επιτρέποντας στην ισπανική ομάδα να πάρει τα ηνία του αγώνα φτάνοντας ακόμη και στο +9 (14-23) και ο «Δικέφαλος του Βορρά» κυνηγούσε στο σκορ με τη Τενερίφη να είναι εξαιρετικά εύστοχη από τη περιφέρεια έχοντας 4/5 τρίποντα, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-23.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διευρύνοντας τη διαφορά τους στο +12 (24-36) ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με ένα επιμέρους σκορ 10-2 έφερε το ματς στο 34-38 ωστόσο η Τενερίφη διατήρησε το προβάδισμα της έως το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ να είναι στο 36-42.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (46-46) ωστόσο η Τενερίφη δεν έχασε το προβάδισμα παρά τη πίεση των παικτών του Παπαθεοδώρου και τη ισπανική ομάδα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 57-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ τα έπαιξε όλα για όλα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να πιέζουν έως το τέλος του αγώνα και έφερε τρεις φορές το παιχνίδι στον πόντο (66-67, 73-74, 74-75) ωστόσο δεν πέρασε μπροστά στο σκορ και έχασε το ματς στις λεπτομέρειες στο τέλος και έτσι η Τενερίφη πέρασε νικηφόρα από το «Παλατάκι» της Πυλαίας με 74-79.

Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ο Δημήτρης Κατσίβελης με 16 πόντους με τους Λάκι Τζόουνς και Απόλλων Τσόχλα, να τον ακολουθούν με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-42, 57-61, 74-79.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 5, Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόνιαρης, Καρράς, Τσόχλας 13 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Καραμανώλης, Κατσίβελης 16, Τζόουνς 15.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Μάρκοβιτς): Σαν Μιγκέλ 9, Ριτσότι 22 (3), Νιανγκ 2, Τομπέι 15 (2), Βάθκεθ, Πόντικα 12, Αμπρομάιτις 8 (2), Βράμπατς, Άλλεν, Μπεϊράν 5, Γουάιτ 6.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 74 πόντοι, 24/43 δίποντα (55.8%), 6/22 τρίποντα (27.2%), 8/14 βολές (57.1%), 35 ριμπάουντ (8-27), 15 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά Τενερίφης: 79 πόντοι, 14/37 δίποντα (37.8%), 9/20 τρίποντα (45%), 24/34 βολές (70.9%), 40 ριμπάουντ (11-29), 18 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.