Β ΕΣΚΑ Γυναικών: Νέα ήττα για Παγκράτι, το 6/6 Εστία Φιλίας και Άγιος Θωμάς

Γυναικείο μπάσκετ 09/11/2017

Την 3η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα του Παγκρατίου με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας να επικρατεί με 31-21 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑ γυναικών.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν η δεύτερη περίοδος όταν το συγκρότημα του κόουτς Καραμπελιά προηγήθηκε με 21-12 στο ημίχρονο διαφορά την οποία τη διατήρησε μέχρι και το τέλος αφού το Παγκράτι δεν μπόρεσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Νέα νίκη για την ομάδα του Άγιου Θωμά που εκμεταλλεύτηκε τη δυναμική της έδρας του και νίκησε με 48-34 την Πεύκη. Αυτό ήταν το 6ο ροζ φύλλο για την ομάδα της κόουτς Τσουμάνη στο φετινό πρωτάθλημα. Το ματς  ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο ημίχρονο με τον Άγιο Θωμά να προηγείται στην ανάπαυλα με 22-20.

Η κατάσταση όμως αυτή άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο με τις γηπεδούχες να βγάζουν ενέργεια και σε άμυνα και στην επίθεση και να φτάνουν στο +14 (48-34) με το οποίο ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Το 6/6 έκανε και η Εστία Φιλίας που νίκησε εκτός έδρας με 65-57 την Παλατιανή Ιλίου. Ο αγώνας για 30 λεπτά ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ(52-51 στο 3ο δεκάλεπτο).

Στην τελευταία περίοδο όμως οι κοπέλες της κόουτς Γεωργίου είχαν περισσότερα αποθέματα ψυχής και ενεργείας και κατάφεραν να φύγουν με το διπλό της νίκης.

Στις άλλες αναμετρήσεις της αγωνιστικής με νίκες συνέχισαν οι Άγιος Νικόλαος και Θρίαμβος επί Δόξα Βύρωνα και ΖΑΟΝ αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 12-9, 22-20, 39-28, 48-34.
ΑΓ. ΘΩΜΑΣ (Τσουμάνη, Τσιαντής): Βλάχου 3 (1), Πανουλή 12, Κρικέτου, Νικολάου 7, Κογγίνη 4, Λιβέρη, Μωυσιάδου, Οικονόμου 2, Σερέτη 6, Χιώτη 6 (2), Μαυράκη 4, Τσότρα 4.
ΠΕΥΚΗ (Θεμελής): Αργυροπούλου, Παπαϊωάννου, Μίχου 7, Ανδριανοπούλου 2, Καλπαδάκη 7 (1), Φλίγκου 2, Δουκίδη 8, Αυγέρη, Νίκα, Σελούλη 2, Λάζου 6, Σεμένογλου.

Αγ. Νικόλαος Παλλήνης 55
Δόξα Βύρωνα 43
Διαιτητές: Δαλέκος, Βάγγαλης
Δεκάλεπτα: 10-17, 31-25, 40-31, 55-43.
ΑΓ. ΝΙΚ. ΠΑΛΛΗΝ. (Καλογερόπουλος): Μελίστα, Κιοσέ, Γκοσίου, Σκούρα 3, Οικονομοπούλου 2, Γιώτα 2, Χατζηνικολάου 2, Μπενέτου 16, Ασημακοπούλου 12 (2), Στεφανίδου 6, Λαψάνα 10, Σαρδέλλη 2.
ΔΟΞΑ Β. (Γρηγορόπουλος): Μπάκα 4, Καούνη 8, Βαμένου, Χριστοδούλου 11, Σίσκου 6 (2), Αβραμοπούλου 2, Μπούρα, Καπάι, Αργύρη 8 (1), Μέρμηγκα 2, Στάθη 2, Λεμπέση.

Παλατιανή Ιλίου 57
Εστία Φιλίας Θησέας 65
Διαιτητές: Αμπελίδης, Κολοκυθάς
Δεκάλεπτα: 17-15, 33-31, 52-51, 57-65.
ΠΑΛΑΤΙΑΝΗ (Καλαϊτζάκη): Χριστακοπούλου 11 (2), Μυρωνάκη, Μανιατά, Βαλάκου, Τσίπρα 8 (2), Κόκιου, Σωτηρίου, Κολοβού, Αθανασοπούλου, Καμαράδου 19 (4), Κωνσταντινίδου 4, Ανδρινοπούλου 14.
ΕΣΤΙΑ (Γεωργίου): Γαλιατσάτου 5 (1), Πέτρου 19 (1), Χριστοδούλου 5, Αθανασούλη, Κάλλη 6, Κοντοέ 7, Μπαβιόλη 6, Σαράντου, Παυλίδου, Κατσοχειράκη, Σκαρογιάννη 17, Αζμανίδου.

Ιωνικός ΝΦ 31
Παγκράτι 21
Διαιτητές: Σακκής, Φυγετάκης
Δεκάλεπτα: 9-9, 21-12, 27-17, 31-21.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ (Καραμπελιάς): Πρωτονοταρίου 2, Μαυροειδή 5, Καραγιάννη 8, Κυριακέα, Ψωμά 10, Ανδρεοπούλου 2, Προμπονά 2, Μαγκαφά 2, Καμπέρη, Λάππα, Κελεμουρίδου.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λάγιος, Λάγιου): Παπανικολάου, Τροϊζή 6 (2), Βροχίδου Β. 6 (1), Τσούβαλου 1, Ζιώγα, Σκυλακάκη, Βλατάκη, Οικονόμου, Δερμοσίνογλου, Βροχίδου Σ., Αντωνογιαννάκη 2, Μπαουράκη 6.