Βήμα πρόκρισης η Ελβετία

Ευρώπη 09/11/2017

Στη μάχη των μπαράζ για το Παγκόσμιο Κύπελλο στη Ρωσία, «ρίχτηκαν» Βόρειο Ιρλανδία και Ελβετία. Η Ελβετία ήταν ανώτερη στο «Γουίντσορ Παρκ», πήρε το διπλό (0-1) και συνάμα μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ.
Την Κυριακή ο επαναληπτικός αγώνας μπαράζ στην Ελβετία.

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Ελβετοί, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρηση και συντριπτική κατοχή της μπάλας. Ο υψηλός ρυθμός συνεχίστηκε μέχρι το πρώτο 20’, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δύο με τρεις καλές στιγμές. Η πιο επικίνδυνη φάση πραγματοποιήθηκε με τον Σεφέροβιτς στο 18’.

Το τέμπο έπεσε στη συνέχεια, ενώ με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Στο 46’ ο Τσακίρι έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν το πλασέ του πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δίκαιο, με βάση την εικόνα της αναμέτρησης, έγινε στο 58’, με άδικο όμως τρόπο. Ο ρέφερι καταλόγισε -λανθασμένα- πέναλντι για την Ελβετία, με το Ροντρίγκες να κάνει το αυτονόητο για το 0-1.

Η Βόρεια Ιρλανδία άσκησε την πρώτη της αντίδραση στο 71’, με την κεφαλιά του Ματσένις να περνά άουτ.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν στα εναπομείναντα λεπτά να αλλάξουν το σκηνικό της αναμέτρησης, όμως παρά τις φιλότιμες προσπάθειες δεν κατάφεραν κάτι.

Η ομάδα του Πέτκοβιτς πήρε το πολυπόθητο προβάδισμα, ενόψει του επαναληπτικού της Βασιλείας (Κυριακή, 12/11) που θα τους οδηγήσει στα γήπεδα της Ρωσίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο.