Όλα στραβά κι ανάποδα

Ευρώπη 09/11/2017

Με 4-1 ηττήθηκε η Εθνική μας από την Κροατία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου και δύσκολα μπορεί να ελπίζει για πρόκριση στον δεύτερο αγώνα.

Οι λάθος επιλογές του Μίχαελ Σκίμπε, η άσχημη ψυχολογική κατάσταση των παικτών και τα πάρα πολλά αμυντικά λάθη είναι οι κύριες αιτίες της «βαριάς» ήττας της Εθνικής, διασωθέντες από αυτό το «ναυάγιο» ήταν οι Παπασταθόπουλος και Ζέκα.

Οι Κροάτες έδειξαν ότι διαθέτουν αρκετή ατομική ποιότητα και δίκαια πήραν μια νίκη που είναι κάτι παραπάνω και από μισή πρόκριση, αφού για να αποκλειστούν πρέπει να «αυτοκτονήσουν» στο δεύτερο αγώνα.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η Εθνική μας το ματς. Οι Κροάτες μπήκαν να πιέσουν, όπως ήταν και φυσιολογικό, κατάφεραν στο 13’ να ανοίξουν το σκορ με  πέναλτι του Μόντριτς, έπειτα από ολέθριο λάθος του Καρνέζη.

Στο 19’ ο Στρίνιτς έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Κάλινιτς και αυτός με «τακουνάκι» έκανε το 2-0. Στο 30’ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Φορτούνη και έδειξε ότι υπήρχαν πιθανότητες ακόμα, αλλά, άλλη μια αδράνεια της άμυνας μας ο Πέρισιτς έκανε το 3-1 στο 33’, όπου ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Λάθος γύρισμα του Σταφυλίδη στον Καρνέζη, έκλεψε ο Κράμαριτς που σε κενό τέρμα έκανε το 4-1. Οι Κροάτες συνέχισαν να είναι απειλητικοί με κάποια σουτ του Πέρισιτς και του Κράμαριτς, η Εθνική απείλησε με δυο κεφαλιές του Παπασταθόπουλου και του Μήτρογλου, αλλά τίποτα παραπάνω.

Κίτρινες: 12’ Καρνέζης, 21’ Ζέκα, 79’ Μπακασέτας

Σκόρερ: 13’ πεν. Μόντριτς, 19’ Κάλινιτς, 33’ Πέρισιτς, 49’ Κράμαριτς – 30’ Παπασταθόπουλος

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς , Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς (89’ Πάσαλιτς), Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Κράμαριτς (82’ Βλάζιτς), Κάλινιτς (76’ Ρέμπιτς)

ΕΛΛΑΔΑ (Μίxαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Μανιάτης (46’ Ρέτσος), Παπασταθόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Σάμαρης (62’ Ταχτσίδης), Ζέκα, Σταφυλίδης (72’ Μπακασέτας), Φορτούνης, Μήτρογλου