''Βίκινγκς''... έτοιμοι για Μουντιάλ

Ευρώπη 11/11/2017

Ένα γκολ του μέσου της ΑΕΚ, Γιάκομπ Γιόχανσον στο 61’, δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στο Μουντιάλ στους Σουηδούς (1-0), ενώ η άτολμη ‘’σκουάντρα ατζούρα’’ αντιμετωπίζει το φάσμα του αποκλεισμού από την τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου, πράγμα που έχει να συμβεί από το μακρινό 1962!!!

Στο πρώτο ημίχρονο η Ιταλία μπήκε για να κλέψει το αποτέλεσμα, παίζοντας πίσω από την μπάλα με στόχο κυρίως να μην δεχτεί γκολ, με εξαίρεση μία εξαιρετική ευκαιρία σε κεφαλιά του Μπελότι (5’).Οι Τοϊβόνεν και ο Φόρσμπεργκ σε δύο περιπτώσεις είδαν την μπάλα να περνάει ελάχιστα αόυτ για τους Σουηδούς, ενώ προς το τέλος του ημιχρόνου ο Μπουφόν χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλη την κλάση του για να αποτρέψει το 1-0 σε προσπάθειες από Μπεργκ και Τοϊβόνεν.

Στο δεύτερο μέρος οι’’ Βίκινγκς’’ μπήκαν με σκοπό να ανοίξουν το σκορ και τα κατάφεραν στο 61’ λεπτό με σουτ-καραμπολα του Γιάκομπ Γιόχανσον, ο οποίος είχε περάσει μόλις τέσσερα λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Έκνταλ.

Αμέσως μετά το γκολ, ο Βεντούρα έδωσε σινιάλο για αντεπίθεση, όμως οι Ιταλοί δεν είχαν ως σύμμαχο την τύχη. Το ξερό σουτ του Νταρμιάν σταμάτησε στο δοκάρι (69’), ενώ στο κακό βράδυ για τους Ιταλούς προσθέστε και την κάρτα που δέχθηκε ο Βεράτι και θα του στερήσει τη δυνατότητα να αγωνιστεί στη ρεβάνς του «Σαν Σίρο».

Οι Σουηδοί με συμπαγή άμυνα δεν δέχθηκαν άλλη φάση, παρότι η Ιταλία την πίεσε στο μισό γήπεδο, κι έδειξαν ότι θα πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους στον επαναληπτικό του Μιλάνου. Η «σκουάντρα ατζούρα» έμπλεξε για τα καλά.