Έκανε «περίπατο» στη Πλατεία με σούπερ Ντένμον

ΠΑΟ μπασκετ 12/11/2017

Δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε του Πανιωνίου στο κατάμεστο «Αρτάκης» με 66-89. Το «τριφύλλι» αγωνίστηκε χωρίς τον Κρις Σίνγκλετον καθώς ο Τσάβι Πασκουάλ τον κράτησε εκτός, για λόγους ξεκούρασης. Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ο Μάρκους Ντένμον με τους 21 πόντους που σημείωσε.

Οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ωστόσο οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και το 11-13 υπέρ του «τριφυλλιού» στα μισά της περιόδου, έγινε 11-26 λόγω του σερί 13-0 των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Το δεκάλεπτο έληξε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +18 για το 14-32 και να έχει σημειώσει 4 τρίποντα.

Ο Πανιώνιος δεν τα παράτησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και στα μισά της περιόδου μείωσε τη διαφορά στο 34-43 με τους ‘Ειβερι Γούντσον και Ζήση Σαρικόπουλο να είναι οι κύριοι εκφραστές της επίθεσης των γηπεδούχων. Παρά τη σθεναρή αντεπίθεση του Πανιωνίου, ο Παναθηναϊκός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 40-52.

Στην αρχή του δευτέρου μέρους ο Παναθηναϊκός μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο παρκέ. Νικ Καλάθης (11π.), Μάρκους Ντένμον (16π.) και Κέι Σι Ρίβερς (3π.) σημείωσαν συνολικά τέσσερα τρίποντα, με τη διαφορά να φτάνει στο +18 (46-64) στα μισά της τρίτης περιόδου και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να καρφώνει εντυπωσιακά σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις των «πρασίνων». Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να σταματήσει την επίθεση του «τριφυλλιού» και έτσι η διαφορά έφτασε στο +22 στο τέλος του δεκαλέπτου για το 52-74.

Εντελώς διαδικαστικού χαρακτήρα το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε «κλειδώσει» ουσιαστικά τη νίκη. Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +25 (65-81). Ο Τσάβι Πασκουάλ έβαλε στο παρκέ τον Γιώργο Καλαϊτζάκη, με τον νεαρό γκαρντ να παίρνει χρόνο συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός δίχως να δυσκολευτεί,  πήρε τη νίκη με 66-89 κύριος πρωταγωνιστής της ευρείας νίκης του «τριφυλλιού», ήταν ο Μάρκους Ντένμον ο οποίος έφτασε τους 21 πόντους στο παιχνίδι όντας ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 40-52, 52-74, 66-89.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μίχαλος 5 (1), Σακελλαρίου 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Τσούπκοβιτς 12 (2), Σαρικόπουλος 10 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), ΜακΝίλι 6, Μολφέτας, Καμπερίδης 3 (1), Χέντερσον 5 (1), Γούντσον 13 (3), Ραλλάτος, Δίπλαρος 3, Κράβιτς 1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντένμον 21 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 13 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρίβερς 3 (1), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 4, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 4, Αντετοκούνμπο 11 (5/5 δίποντα, 1/2 βολές), Μήτογλου 4.