Ξέσπασε στη 4η περίοδο ο Ολυμπιακός

ΟΣΦΠ μπάσκετ 12/11/2017

Το Ρέθυμνο Cretan Kings «έβαλε» για 3 δεκάλεπτα πολύ δύσκολα στον για ακόμα ένα ματς προβληματικό Ολυμπιακό, όμως με ένα ξέσπασμα στη 4η περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τελικά μια εύκολη νίκη με 90-72 για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Gr. Basket League στο άδειο ΣΕΦ.

Οι Ρόμπερτς και Τόμπσον έκαναν μετά από αρκετό καιρό πολύ καλό ματς, όντας οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, πιο συγκεκριμένα σημείωσαν 18 και 16 πόντους αντίσοτιχα, ενώ ο Στρέλνιεκς πρόσθεσε 12. Στην αντίπερα «όχθη» το Ρέθυμνο είχε 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, τους Ρόμπερσον (14π.), Άρμστεντ (13 π.), Νταάνιελς (12 π.) και Γκούντγουιν (11 π.).

Με καλό ρυθμό ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι και ως εκ τούτου βρήκαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά (8-8, 3'). Ο Άρμστεντ με δικό του σουτ έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους (10-11, 4'). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε τα ηνία με τον Πρίντεζη (13-11, 5'). Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις από τον ΜακΝιλ και πέρασε μπροστά στο σκορ (19-15, 8'). Ο Κάρλος Μέντλοκ με δικά του καλάθια κατάφερε να ισοφαρίσει (19-19, 9'). Ο Δημήτρης Αγραβάνης, όμως με 2 βολές έγραψε το 21-19 σκορ το οποίο έμεινε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Πειραιώτες βρήκαν λύσεις από Αγραβάνη και Παπαπέτρου και «έχτισαν» διαφορά στο σκορ (28-22, 12'). Το Ρέθυμνο απάντησε αμέσως. Οι Κρητικοί ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και χάρη σε Γκούντγουιν και Άρμστεντ πλησίασε σε απόσταση... βολής (30-29, 14'). Το Ρέθυμνο παρέμεινε ανταγωνιστικό και αυτό το βοήθησε ώστε να περάσει μπροστά με τον Γιαννόπουλο (35-36, 17'). Το τρίποντο του Άρμστεντ έφερε στο +4 τους Κρητικού;ς (35-39, 17'). Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει, σε 39-39, με το σκορ αυτό να μένει μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Εκεί το Ρέθυμνο έβρισκε λύσεις από Ρόμπερτσον και Γκούντγουιν και παρέμενε ανταγωνιστικό (48-48, 23'). Ο Μπράιαν Ρόμπερτς έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό και αμέσως οι Πειραιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (58-53, 26'). Ο Γιώργος Πρίντεζης ακολούθησε επιθετικά και οι Πειραιώτες «έχτισαν» διαφορά (66-60, 28'). Το Ρέθυμνο κατάφερε, ωστόσο, να μαζέψει την κατάσταση και μείωσε με τον Χριστοδούλου σε 69-65 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Με προσωπικό 5-0 από τον Χόλις Τόμπσον άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες, έτσι, κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά (74-65, 31'). Ο ρυθμός των γηπεδούχων παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, χάρη στον Τόμπσον (79-65, 33'). Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφερε πλήρως το παιχνίδι στα μέτρα του, με τον Τόμπσον να παραμένει αποτελεσματικός στο επιθετικό κομμάτι (83-69, 35'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 66-89, 69-65, 90-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1/6 τρίποντα), Πρίντεζης 6 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρόμπερτς 18 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1/7τρίποντα)