Αποχαιρέτησε το μουντιάλ η Εθνική Ελλάδας

Ελλάδα 12/11/2017

Η Εθνική Ελλάδας δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-4 της Κροατίας και με την ισοπαλία 0-0 που παραχώρησε στους Κροάτες  στο γήπεδο «Καραϊσκάκη» αποχαιρέτησε τα όνειρα συμμετοχής στα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου το 2018.

Η Εθνική είχε από το ξεκίνημα του αγώνα πολύ δύσκολο ρόλο για αυτό και ο Σκίμπέ παρέταξε μια άκρως επιθετική ομάδα με σκοπό να πιέσει από την αρχή τους Κροάτες.

Από την άλλη πλευρά η Κροατία είχε κλείσει πολύ καλά τους διαδρόμους για την εστία του Σούμπασιτς καθώς περίμενε την πίεση των Ελλήνων.

Η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προσπάθησε να πιέσει από την αρχή την Κροατία καθώς ήθελε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση, μάλιστα έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ όταν στο 17ο λεπτό και ύστερα από κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου η μπάλα στρώθηκε στον Παπασταθόπουλο αλλά το σουτ του αρχηγού της Εθνικής δεν βρήκε στόχο.

Η Κροατία όμως ήταν πολύ καλά στημένη αμυντικά και δεν επέτρεπε στους διεθνείς να δημιουργήσουν  άλλες φάσεις και να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Σούμπασιτς.

Μάλιστα όσο η ώρα περνούσε τόσο η Κροατία αποκτούσε περισσότερη αυτοπεποίθηση και άρχιζε να βγαίνει μπροστά και να είναι εκείνη που δημιούργησε φάσεις με πρώτη στο 28ο λεπτό όταν ο Πέρισιτς με ωραία ατομική ενέργεια από τα αριστερά βρήκε τρόπο να σουτάρει με το δεξί με την μπάλα όμως να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρνέζη.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του αγώνα είχε Κροατική απόχρωση καθώς στο 42ο λεπτό ένας κεραυνός του Πέρισιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση καθώς τα τελευταία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων για τα 45 πρώτα λεπτά.

Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά και πιεστικά και στο δεύτερο ημίχρονο αφού δεν είχε και άλλα περιθώρια άλλα η Κροατία διατηρούσε άνετα τους διεθνείς έκτος της εστίας του Σούμπασιτς.

Η πρώτη ευκαιρία της Ελλάδας ήρθε στο 58ο λεπτό όταν ο Μήτρογλου με ένα μακρινό συρτό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον γκολκίπερ των Κροατών με την μπάλα όμως να περνά διπλά από το δεξί δοκάρι.

Ο Σκίμπε προσπάθησε να φρεσκάρει και να τονώσει την ομάδα επιθετικά με την είσοδο των Φουρτούνη και Γιαννιώτα που πέρασαν στο παιχνίδι στις θέσεις των Χριστοδουλόπουλου και Μπακασέτα σε μια απέλπιδα είναι η αλήθεια προσπάθεια μήπως και αλλάξει κάτι στη ροή του αγώνα.

Στο 66ο λεπτό η Ελλάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί μια στιγμιαία αδράνεια της Κροατικής άμυνας όμως η σέντρα σουτ που επιχείρησε  ο Γιαννιώτας κατέληξε με «καραμπόλες» στην αγκαλιά του Σούμπασιτς.

Στο 79ο λεπτό  Ο Ταχτσίδης έπαιξε πολύ ωραία το 1-2 με τον Ζέκα, ο μέσος του Ολυμπιακού σούταρε από το ύψος του πέναλτι και δεξιά, η μπάλα πάει άουτ, ο Πέλκας έκανε τακουνάκι για να τη στείλει προς την εστία, αλλά ο Σούμπασιτς απέκρουσε  στη συνέχεια της φάσης η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με το γκολ όμως να ακυρώνοντας σωστά ως οφσάιντ γιατί ο άσος του ΠΑΟΚ ήταν ακάλυπτος από την Κροατική άμυνα.

Στο 87ο λεπτό ο Ταχτσίδης προσπάθησε με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Σούμπασιτς όμως να λέει και πάλι ΟΧΙ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κράμαριτς προσπάθησε με ωραίο σουτ να νικήσει τον Καρνέζη με την μπάλα όμως να περνά λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι του Έλληνα πορτιέρο.

Συγκλονιστική στιγμή όταν ο κόσμος έψαλε τον Εθνικό ύμνο της Ελλάδας και χειροκρότησαν την προσπάθεια των Ελλήνων παικτών.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους Κροάτες να πανηγυρίζουν και τη Εθνική να αποχαιρετάει τη συνέχεια με ψηλά το κεφάλι και πληρώνοντας ουσιαστικά την μοναδική κακή της εμφάνιση αυτή κόντρα στην Κροατία.

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

Διαιτητής: Μπιέρν Κάιπερς

Βοηθοί: Σάντερ Βαν Ρόκελ, Έρβιν Ζέινστρα

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς,  Ρέτσος, Τζιόλης, Ταχτσίδης, Ζέκα, Χριστοδουλόπουλος (58' Γιαννιώτας), Μπακασέτας (58' Φορτούνης), Μήτρογλου (78' Πέλκας).

ΚΡΟΑΤΙΑ:  Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (91' Μίτροβιτς) , Μπρόζοβιτς, Κράμαριτς, Πέρισιτς (86' Ρέμπιτς), Κάλινιτς (78' Κράμαριτς), Μάντζουκιτς.

Γκολ: /

Κάρτες: 24' Ταχτσίδης /

Κόκκινες: /

Θάνος Φωτόπουλος
fotopoulos@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθηνά στις αρχές της δεκαετίας του 1980 και μεγάλωσα σε μια κατεξοχήν μπασκετική γειτονιά το Παγκράτι. Το "σαράκι" της δημοσιογραφίας μπήκε από πολύ νωρίς μέσα μου. Ήμουν στο γυμνάσιο όταν πρωτοξεκίνησα να γράφω και να κρατώ σημειώσεις για τους αγώνες. Αυτό ηταν και η σπίθα που άναψε τη φλόγα μέσα μου.
Η φλόγα δεν έσβησε και έτσι μετά το λύκειο, πήγα σε μια σχολή δημοσιογραφίας και πλέον είμαι μάχιμος υπηρέτης του αθλητικού ρεπορτάζ πάντα μέσα από τον ηλεκτρονικό τύπο, ενώ πρόσφατα ξεκίνησα και τα πρώτα μου βήματα στο μαγικό χώρο του ραδιοφώνου.
Η σχέση μου με το Kingsport.gr κρατά δυο χρόνια, όπου καλύπτω κυρίως το ρεπορτάζ μπάσκετ του Παναθηναϊκού, χωρίς ποτέ να αρνούμαι να βοηθήσω, όπου το site εχει ανάγκη και με χρειάζεται.