Έριξεν στο καναβάτσο την Ιρλανδία η Δανία

Ευρώπη 15/11/2017

Στο Δουβλίνο μεγάλη θριαμβεύτρια ήταν η Δανία καθώς με πρωταγωνιστή τον μεγάλο της ηγέτη Κρίστιαν Έριξεν που πέτυχε τρία γκολ νίκησε με 1-5 την Ιρλανδία και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας στην ρεβάνς του 0-0 της Κοπεγχάγης.

Το παιχνίδι ήταν χάρμα ειδέσθαι με την Δανία να προσφέρει θέαμα και την Ιρλανδία να μην υπάρχει στο γήπεδο μετά το 6ο λεπτό που προηγήθηκε στο σκορ με τον Ντάφι.

Στο 6’ η Ιρλανδία άνοιξε το σκορ με τον Ντάφι, ο Γουόρντ εκτέλεσε το φάουλ η αμύνα της Δανίας απομάκρυνε λανθασμένα εκεί που ο Ντάφι πρόλαβε την έξοδο του Σμάιχελ για το 1-0.

Η Δανία από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν το απόλυτο αφεντικό του παιχνιδιού.

Αρχικά ισοφάρισε με τον Κρίστενσεν μετά από σόλο του Σίστο και παράλληλη στην καρδία της άμυνας που εκμεταλεύτηκε ο Κρίστενσεν με την βοήθεια του δοκαριού και του Λόνγκ έκανε το 1-1 στο 29’.

Τρία λεπτά αργότερα η Δανία πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Έριξεν, μετά από εκπληκτική αντεπίθεση, να νικά τον Ράντολφ(1-2).

Στο δεύτερο μέρος η Ιρλανδία έπρεπε να σκοράρει όμως η Δανία την αποτελείωσε με τρία τέρματα.

Το 1-3 έγινε πάλι με τον Έριξεν που με υποδειγματικό πλασέ ουσιαστικά κλείδωσε την πρόκριση για την Δανία.

Με άλλο ένα όμορφο γκολ ο Έριξεν ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4. Ο άσος της Τότεναμ στο 74’ μετά από λάθος απομάκρυνση των αμυντικών έπιασε από το ύψος του πέναλτι έναν κεραυνό που καρφώθηκε στο βάθος της εστίας της Ιρλανδίας και αυτό ήταν το 7 γκολ του Δανού στα 8 τελευταία παιχνίδια με την εθνική του ομάδα.

Ενώ το τελικό 1-5 έγινε στο 90’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπέτνερ και σηματοδώτησε την επιστροφή της Δανίας σε μεγάλη διοργάνωση μετά από αρκετά χρόνια.

Οι συνθέσεις:

Ιρλανδία: Ράντολφ, Ντάφι, Κλαρκ(Λόνγκ 71’), Γουόρντ, Κρίστι, Χέντρικ, Άρτερ(Μακ Γρέντι 46’), Μέϊλερ(Χούλαχαν 46’), Μπράντι, Μακ Κλιν, Μέρφι

Δανία: Σμάιχελ, Μπιέλαντ, Κρίστενσεν, Κιάερ, Λάρσεν(Άνκενσεν 54’), Κβιστ, Ντιλέϊνι, Πόουλσεν(Κόρνέλιους 70’), Έριξεν, Σίστο, Γιόργκεσεν(Μπέτνερ 84’)