Άνετος και πρώτος

ΟΣΦΠ μπάσκετ 17/11/2017

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Ερυθρό Αστέρα με 85-59 στο ΣΕΦ, ανέβηκε στο 6-2 στην φετινή Euroleague και πλέον είναι πρώτος στην βαθμολογία μαζί με την ΤΣΣΚΑ, η οποία ηττήθηκε από την Φενέρ στη Μόσχα.

Για τους «ερυθρόλευκους» ξεχώρισαν οι Χόλις Τόμπσον με 14 πόντους, Νίκολα Μιλουτίνοφ με 13 και Ιωάννης Παπαπέτρου με 11. Από πλευράς φιλοξενούμενων πάλευε μόνος του ο Ρότσεστι με 20 πόντους.

Με φόρα από το «διπλό» της Πόλης μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός. Ο ορεξάτος Μιλουτίνοφ (7π., 4ριμπ. στο 10') είχε καρφώσει ήδη τρεις φορές στο πρώτο 5λεπτο στο καλάθι των Σέρβων για το 18-7 και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το ματς στο ρυθμό τους μέσω άμυνας. Με τη λήξη του δεκαλέπτου (22-13), είναι χαρακτηριστικό πως οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα είχαν κάνει ήδη 5 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν σε 22-19, αλλά τα τρίποντα των Αγραβάνη-Μάντζαρη «ξεκόλλησαν» τον Ολυμπιακό (28-20). Παρά τα συνεχόμενα σουτ του «ζεστού» Ρότσεστι (13π.), οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν απαντήσεις. Ο Ρόμπερτς διαμόρφωσε διψήφια διαφορά (37-27, στο 17'), η οποία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (47-37). Το πρόβλημα για τους γηπεδούχους αφορούσε στα 8 επιθετικά ριμπάουντ που είχαν «μαζέψει» οι Σέρβοι.

Δυναμικό ήταν το «μπάσιμο» του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μιλουτίνοφ έδωσε ώθηση, οι υπόλοιποι ακολούθησαν και η διαφορά έφτασε γρήγορα το +15 (56-41, στο 24'). Ο ΜακΛίν είχε πάρει την... μπαγκέτα και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με προβάδισμα ξεκάθαρης ασφαλείας (67-49). Φυσικά, το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Σφαιρόπουλος έβαλε στο παρκέ και τους Ουίλτζερ-Τολιόπουλο και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά και τελικό σκορ 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Τολιόπουλος (3 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1), Αγραβάνης 3, Μιλουτίνοφ 13 (12 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 9 (1), Πρίντεζης 9 (1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 6 (1), Ρόμπερτς 6 (2), Γουίλτζερ, Τόμπσον 14 (2).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Κέσελ, Ραντίσεβιτς 2 (0/7 σουτ), Ντάνγκουμπιτς 3 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Άντιτς 9 (3), Ντόμπριτς 4, Φελντέιν 6 (2/7 σουτ), Ρότσεστι 20 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεσόρ 1, Γιοβάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 6.