Άντεξε με 9 η Kέρκυρα στη Λαμία

ΠΑΣ Λαμία 18/11/2017

Η Λαμία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έμεινε στο 1-1 με την Κέρκυρα στο ΔΑΚ Λαμίας, για την 11η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Η Κέρκυρα είχε μείνει με εννέα παίκτες, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα οι Σοϊλέδης και Μπαλάφας. Τα γκολ σημείωσαν οι Σολεϊδης (6') και Πίτι (45'+ πεν.).

Με το καλημέρα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Σοϊλέδης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με το δεξί και ο Παμλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ προσπάθησε ν' αντιδράσει και στο 12' είχε δοκάρι σε πλασέ του Μπλάζιτς.

Η Λαμία συνέχισε να πιέζει για την ισοφάριση και το πέτυχε στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πίτι από τον Σολεϊδη, ο οποίο είδε την κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Πριν τη λίηξη του ημιχρόνο η Κέρκυρα έμεινε με 9, καθώς ο Μπαλάφας αντίκρησε και αυτός την δεύτερη κίτρινη και δέχτηκε την αποβολή.

Στην επανάληψη η Λαμία, έχοντας το αριθμητικό, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε την αντίπαλη άμυνα, επιδιώκοντας τη νίκη.

Η άμυνα της Κέρκυρας κατάφερε ν' αντέξει και πήρε τον χρυσό βαθμό από την Λαμία, η οποία έχασε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να πετύχει το νικητήριο τέρμα.

Κίτρινες: Παντελιάδης, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα /Σοϊλέδης, Μπαλάφας, Γιαννακόπουλος

Κόκκινες: Σοϊλέδης, Μπαλάφας

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης (7' Κουκόλης, 50' Τσούκαλος), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (68' Ντακόλ), Πίτι, Βάντερσον.

Κέρκυρα (Αλέκος Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Γκομέζ, Ντιόγκο (56' Σπίνουλας), Γρομητσάρης, Σοϊλέδης, Σιόντης, Μπαλάφας, Ιωάννου, Επστάιν (75' Νούνιεζ), Κόντος (46' Αρτυματάς), Παμλίδης.

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.