Συνεχίζει αήττητη η Ανόρθωση, νίκη ΑΠΟΕΛ στο αιώνιο ντέρμπι

Κυπριακό ποδόσφαιρο 21/11/2017

Όσο πάει γίνεται και καλύτερο το Κυπριακό πρωτάθλημα. Ο ανταγωνισμός πλημυρίζει και το θέαμα όλο ανεβαίνει κατακόρυφα. Η Ανόρθωση συνεχίζει αήττητη στο πρωτάθλημα και πρώτη στον πίνακα της βαθμολογίας. Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο αιώνιο ντέρμπι απέναντι στην Ομόνοια με 3-1. ΑΕΛ και Απόλλωνας πήραν σημαντικές νίκες!

Παρασκευή

Ομόνοια – ΑΠΟΕΛ 1-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζαχίντ, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 3-1 της Ομόνοιας στο μεγάλο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής. Ο νεαρός άσος ήταν ο σκόρερ  των δύο γκολ του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος (ο Εφραίμ το τρίτο), με τους "γαλαζοκίτρινους" να φτάνουν στην νίκη παρά το ότι ο Βούρος με αυτογκόλ μείωσε προσωρινά σε 2-1.

Σάββατο

Εθνικός Άχνας – ΑΕΚ 0-3

Η ΑΕΚ έλεγξε το παιχνίδι στο "Δασάκι" απ' την αρχή ως το τέλος και έφτασε εύκολα στο τέταρτο σερί "διπλό" της, με 0-3 επί του Εθνικού. Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε μέσα σε τρία λεπτά με τα γκολ από Φλοριάν (39') και Ακοράν (42') ενώ ο Ισπανός στο 79' έβαλε το δεύτερο προσωπικό του.

Αλκή – Απόλλων 1-4

Πρώτη εκτός έδρας νίκη και μάλιστα με... τεσσάρα για τον Απόλλωνα! Η Λεμεσιανή ομάδα αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αλκή και έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 4-1. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 1-1 (Ζάντερ - Φαμπρίτσιο) αλλά στην επανάληψη ένα γκολ του Σκέμπρι και δύο του Μάγκλιτσα έδωσαν την νίκη στον Απόλλωνα. Δύο δοκάρια η Αλκή, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Ολυμπιακός – Άρης 0-0

Στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής μέρας της 12ης στροφής του πρωταθλήματος Ολυμπιακός και Άρης έμειναν στην άγονη ισοπαλία 0-0. Τις περισσότερες ευκαιρίες απώλεσαν οι γηπεδούχοι, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν την μεγαλύτερη με χαμένο πέναλτι του Αουρέλιο στο 89’.

Mε την 6η τους φετινή ισοπαλία οι μαυροπράσινοι έφτασαν τους 12 βαθμούς, ενώ επίσης με έξι ισοπαλίες η Ελαφρά Ταξιαρχία στους 9.

Κυριακή

ΑΕΛ Λεμεσού – Νέα Σαλαμίνα 3-1

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΛ η οποία επιβλήθηκε εντός έδρας της Νέας Σαλαμίνας με 3-1 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μπενίτεζ, Λεάντρο και Αρουαμπαρένα τα γκολ για την ομάδα του Μπρούνο Μπαλταζάρ. Ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 ο Γκράσι για την Νέα Σαλαμίνα.

Ερμής – Ανόρθωση 1-2

Έστω και με δυσκολία η Ανόρθωση κατάφερε να κερδίσει στο ΓΣΖ 2-1 τον Ερμή και… αήττητη να παραμείνει στην κορυφή.  Αυτή είναι η 7η νίκη για την Κυρία που με το πέρας 12 αγωνιστικών  έφτασε στους 26 βαθμούς.

Στο 23’ ο Παλάνκα άνοιξε το σκορ για τους κυανόλευκους της Αμμοχώστου, ενώ οι φτεροπόδαροι ισοφάρισαν στο 57’  με τον Κωνσταντίντου.  Στο 72’ με το 5ο φετινού του γκολ ο Καμαρά έδωσε τη λύση διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Έβδομη ήττα για τους φτεροπόδαρους που στο ντεμπούτο του σέρβου τεχνικού  Γκόραν Μιλόγεβιτς.

Δευτέρα

Πάφος – Δόξα 1-0

Μ΄ένα γκολ του Ντεούλ (84΄), ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι με την Δόξα στο 57΄, η Πάφος επικράτησε με 1-0 της ομάδας της Κατωκοπιάς επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα της Πάφου ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο καταφέρνοντας να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μέρος.