Του Χ-άλασε το όνειρο!

Πανιώνιος 26/11/2017

O Πανιώνιος ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, για την 12η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε ότι θα καθάριζε εύκολα τον αγώνα και τη νίκη, όμως ο Πανιώνιος των πολλών προβλημάτων στο δεύτερο ημίχρονο «ξύπνησε», έκανε την υπερπροσπάθεια, έφτασε στην ανατροπή, αλλά το γκολ του Μάτος στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Αγνοεί τη νίκη εκτός έδρας ο «δικέφαλος του βορρά», ενώ ο Ιστορικός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από δύο εντός έδρας ήττες (Ολυμπιακό και ΑΕΚ).

Τα τέρματα πέτυχαν για τους φιλοξενούμενους ο Κουλούρης και ο Μάτος, ενώ για τους γηπεδούχους ο Σπιριντόνοβιτς και ο Γεσίλ.

Πιο δραστήριος και επιθετικός ο ΠΑΟΚ, έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας και κλείνοντας στα καρέ του τον Πανιώνιο.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήταν για τον ΠΑΟΚ στο 15ολεπτό. Ο Ελ Καντούρι έκανε την σένρα από τα αριστερά, με τον Κουλούρη να «πετάγεται» στην πορεία της μπάλας, αλλά αντί για το κεφάλι, έβαλε το στήθος και έστειλε ανενόχλητος την μπάλα, λίγο πάνω από το δοκάρι του Κότνικ.

Στο 18ο λεπτό ο Ταπόκο έγινε αναγκαστική αλλαγή, λόγω  ενοχλήσεων στην μέση,  με τον Γάλλο χαφ να πέφτει στο έδαφος  χωρίς μαρκάρισμα.

Ο «δικέφαλος» του βορρά έφτανε εύκολα στην περιοχή του Πανιωνίου, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν πρόβλημα ανάπτυξης. Αυτό οφειλόταν και στην απουσία του Μασούντ.

Μετά το πρώτο μισάωρο που άνηκε στον ΠΑΟΚ, οι γηπεδούχοι «ξεμύτισαν» και πήραν μέτρα στο γήπεδο. Όμως στην πρώτη τους επιθετική ενέργεια, το πλήρωσαν, καθώς δέχτηκαν την αντεπίθεση, όπου προήλθε και το γκολ των φιλοξενουμένων.

Στο 38’ ο Ντουρμισάι σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του ΠΑΟΚ, στη συνέχεια βγήκε η αντεπίθεση, όμως η μπάλα έφτασε στον Γκιοατά, ο οποίος γύρισε πίσω στον Κότνικ, με την πάσα του να είναι αδύναμη, με αποτέλεσμα ο Κουλούρης να την προλάβει και να περάσει τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, ο οποίος τον ανέτρεψε. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο Κουλούρης, ευστόχησε και έκανε το 0-1 στο 41ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο γνώριμο χρονικό σημείο που σκοράρει ο Πανιώνιος. Στο 48’ ο Σαββίδης άνοιξε την μπάλα στα δεξια, με τον Σπιριντόνιβτς να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ και να νικάει τον Κότνικ, κάνοντας το 1-1.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν τον ΠΑΟΚ.

Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά  και προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα του Πανιωνίου. Στο 75ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία σε κεφαλιά του Πέλκα, όμως ο Κότνικ πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση.

Στο 77ο λεπτό νέα μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ, πάλι με πρωταγωνιστή τον Πέλκα. Ο Μάτος έκανε την κάθετη πάσα από τα αριστερά, με τον νεαρό επιθετικό να σουτάρει μέσα από την περιοχή, όμως να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πίεζε ασφυκτικά τον Πανιώνιο, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ στο 86ο λεπτό. Μετά από αντεπίθεση και ωραίο τρίγωνο του Σπιριντόνοβιτς, του Κόρμπου και με τελικό αποδέκτη τον Γιεσίλ, ο οποίος μέσα από την περιοχή, σούταρε πάνω στον Ρέι, όμως τον… τρύπησε και έκανε το 1-2, πετυχαίνοντας την μεγάλη ανατροπή.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Γρηγορίου θα έπαιρνε την νίκη, ο ΠΑΟΚ έφτασε στην ισοφάριση στο 93ο λεπτό. Ο Βιερίνια εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, βρήκε τον Μάτος, που με κεφαλιά, έκανε το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Γιεσίλ

Πανιώνιος: Κότνικ, Μπανανά, Βλάχος, Χατζησαφί, Γκιοατά, Κόρμπος, Σαββίδης (69’ Κάργας), Μασούρας, Ταπόκο (18’ Πινιώτης), Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι (77’Γεσίλ)

ΠΑΟΚ: Ρέι, Βιεϊρίνια, Λέο Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Τσίμιροτ (62’ Πέλκας), Κάνιας, Ελ Καντουρί, Μακ (66’ Πρίγιοβιτς), Κάμπος (84’ Λημνιός), Κουλούρης

Δημήτρης Μαγγανάρης
maganaris@kingsport.gr - Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.