Ισοπαλία στο ντέρμπι, αρκετά γκολ!

Κυπριακό ποδόσφαιρο 28/11/2017

Πολλά γκολ πρόσφερε η τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στο Κυπριακό πρωτάθλημα. Αναλυτικά πως εξελίχθηκαν οι αγώνες!

Απόλλων – Εθνικός 3-0
Ο Απόλλωνας έκανε ότι ήθελε απέναντι στον Εθνικό, κέρδισε 3-0 και αν ήταν πιο εύστοχος θα έβαζε... άλλα τόσα και ακόμα παραπάνω!

Η Λεμεσιανή ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες - ανάμεσά τους και πέναλτι - όμως στο δεύτερο μέρος σκόραρε τρεις φορές (Παπουλής, Γιούστε, Ζελάγια) και ανέβηκε στους 22 βαθμούς. Από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε μόνο ο Μπογκατίνοφ που έκανε πολλες επεμβάσεις.

ΑΕΚ – Πάφος 2-0
Η ΑΕΚ άλλαξε… πρόσωπο στο δεύτερο μέρος κάμπτωντας την αντίσταση της Πάφου και με δύο γκολ των Φλοριάν και Λαρένα επικράτησε με 2-0 ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος όμως η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης καταφέρνοντας να φτάσει σε μια σημαντική νίκη.

Ανόρθωση – ΑΕΛ 1-1
Σ΄ένα ματς με πολλές φάσεις αλλά δύο γκολ, Ανόρθωση και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες με 1-1 στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής. Η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 12ο λεπτό με τον Αράζ ωστόσο η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε πολύ γρήγορα με τον Λαφράνς στο 23ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ήταν σε γενικές γραμμές η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο καταφέρνοντας να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι είχαν τις δικές τους φάσεις κυρίως στο πρώτο μέρος και μετά την ισοφάριση.

Νεα Σαλαμίνα – Αλκή 2-3
Στο τελευταίο χρονικό παιχνίδι της δεύτερης δόσης της 13ης αγωνιστικής η Αλκή επικράτησε εκτός έδρας (τυπικά) 3-2 της Nέας Σαλαμίνας. Με τη νίκη της μετά από πέντε αγωνιστικές έφτασε τους 12 βαθμούς. Βυθίζονται οι ερυθρόλευκοι που ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο με μόλις μια νίκη και δη στους 9 βαθμούς!

Σ’ ότι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι  προηγήθηκαν με δύο γκολ του Φαμπρίτσιο (51’- 61’), ενώ ο Σεμέδο στο 86’ διαμόρφωσε το 0-3. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν σε 2-3 με γκολ των Κυπριανού και Καρώ. Να σημειωθεί ότι στο 29' είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Γκράσι.

ΑΠΟΕΛ – Ολυμπιακός 6-1
Πριν λίγες μέρες δέχθηκε εξάρα απ' την Ρεάλ και σήμερα στο ίδιο γήπεδο κέρδισε τον Ολυμπιακό βάζοντας έξι γκολ. Το ΑΠΟΕΛ με το 6-1 συνέχισε την άνοδο στο πρωτάθλημα μέσα από σοβαρή εμφάνιση.

Δυο γκολ ο Σαλάι, δυο ο Ντε Καμάργκο και από ένα Εμπεσίλιο, Ζαχίντ. Ο Κάστρο το γκολ των φιλοξενούμενων.

Άρης – Ερμής 0-2
Ο Ερμής μετά από εφτά εκτός έδρας αγώνες κατάφερε να σπάσει το ρόδι και να πανηγυρίσει την πρώτη του φετινή νίκη. Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής επικράτησε 2-0 στο Τσίρειο του Άρη και ανέβηκε στους 13 βαθμούς.

Τα γκολ των φτεροπόδαρων σημείωσαν οι Εμεγκάρα στο 14’ και Ιμερέκοφ στο 56’.

Δόξα – Ομόνοια 1-2
Αν και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 και θα μπορούσε να χάνει ακόμα και με 3-0, η Ομόνοια αντέδρασε και βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα και να επικρατήσει με 2-1 της Δόξας στο "Μακάρειο".

Σκόρερ για την Δόξα ο Κάρλος ενώ η Ομόνοια σημείωσε δύο... όμοια γκολ με δημιουργό τον Μαργκάσα και εκτελεστή τον Γουίλιαμ. Δύο δοκάρια η Δόξα (στο 1-0 και στο 2-1) και ένα η Ομόνοια (στο 1-0). Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη για την Ομόνοια