Χάνοντας στην βροχή...

Xanthi FC 02/12/2017

Την δεύτερη φετινή ήττα στο γήπεδό της γνώρισε η Xanthi FC το απόγευμα του Σαββάτου, καθώς έχασε από τον ΠΑΟΚ με 0-3, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League Σουρωτή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Ντε Λούκας στο 28’, έκαναν το 0-2 στο 33’ με τον Μακ και το τελικό 0-3 με τον Κρέσπο στο 62’, σταματώντας το θετικό σερί των γηπεδούχων που στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια είχαν τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον «δικέφαλο του βορρά».

Η ξανθιώτικη ομάδα είχε δοκάρι με τον Μεχία στο 28’ και παρέμεινε στους 17 βαθμούς μετά την 4η φετινή της ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί πως παρά την σαφή ανωτερότητα του ΠΑΟΚ, το πρώτο γκολ προήλθε από αυτογκόλ του Ντε Λούκας, το δεύτερο από "ριμπάουντ" και το τρίτο γλιστρώντας η μπάλα από τα χέρια του εξαιρετικού, για ακόμη μία φορά, Ζίβκοβιτς.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Ελ Καντουρί στο 8ο λεπτό, που την θέση του πήρε ο εξαιρετικός Μακ (12'), ο οποίος σημείωσε και το δεύτερο γκολ. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε και ο Λημνιός, ο οποίος αξίζει να φανέλα βασικού στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι "ασπρόμαυροι" ήταν καλύτεροι στις αρχές της αναμέτρησης πιέζοντας και παίζοντας πιο επιθετικά, ενώ η Ξάνθη αμυνόταν και έψαχνε αντεπιθέσεις για να απειλήσει.

Στο 25’, ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζίβκοβιτς έκανε κακή έξοδο και ο Ντε Λούκας που δεν περίμενε την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 28΄ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο και η απευθείας εκτέλεση του Μεχία ήταν εξαιρετική, με τον Πασχαλάκη να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα με δύσκολη επέμβαση και αυτή να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 33’, ο Λημνιός από δεξιά δημιούργησε τη φάση μέσα στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στον Μακ που με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και καθάρισαν τον αγώνα στο 62ο λεπτό με τον Κρέσπο να διαμορφώνει το 0-3. Ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Ισπανός αμυντικός πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει ...μέσα από τα χέρια του Ζίβκοβιτς.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Το τελικό αποτέλεσμα είχε κριθεί με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με το διπλό από τα Πηγάδια.

Κίτρινες: Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Σβάρνας - Κάνιας,  Λημνιός

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς):  Ζίβκοβιτς, Σβάρνας, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (52΄ Μελιόπουλος), Λουσέρο (77΄ Φασίδης), Μεχία, Κίκε (55΄ Π. Ορφανίδης), Γιέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): .Πασχαλάκης, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Βιεϊρίνια (70΄ Μαλεζάς), Τσίμιροτ, Κάνιας (74΄ Μαουρίσιο), Λημνιός, Ελ Καντουρί (12΄ Μακ), Πέλκας, Κουλούρης.