Ο Πανιώνιος «έσπασε» το αήττητο

Πανιώνιος 03/12/2017

«Διπλό» πεντάδας πέτυχε ο Πανιώνιος στην Λεοφώρο, με 1-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό, για την 13η αγωνιστιική της Σούπερ λιγκ.

Ο παθιασμένος Ιστορικός επανέφερε την τάξη και «έσπασε» το αήττητο σερί των 26 αγώνων. Αντίθετα, οι «πράσινοι» προβλημάτισαν ακόμη ένα παιχνίδι με την εικόνα τους, που παρουσιάστηκαν εντελώς άνευροι.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Πανιώνιο να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο 8’. Ο Σπιριντόνοβιτς έκανε την κούρσα από αριστερά, με τον Γεσίλ να αστοχεί από το ύψος του πέναλντι.

Οι κυανέρυθροι είχαν κάποιες φάσεις με Σπιριντόνοβιτς και Σαββίδη, χωρίς ευτυχή κατάληξη γι’αυτούς. Μετά το μισάωρο ανέβασε στροφές ο Παναθηναϊκός, έχοντας και την πρώτη του καλή στιγμή στο 33’ με το σουτ του Λουντ.

Το ημίχρονο έκλεισε με μια σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τους «κυανέρυθρους», όταν στο 42’ ο Σπιριντόνοβιτς επέλεξε να σουτάρει αντί να πασάρει στον αφύλακτο Λάμπρου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας καλύτερο παιχνίδι από τον άξονα. Τίποτα αξιόλογο όμως, που να απειλεί την εστία του Κότνικ.

Στο 73’ ο Ντουρμισάι άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 για τον Πανιώνιο, με όμορφο τελείωμα εντός περιοχής.

Η ομάδα του Ουζουνίδη δεν μπόρεσε να αντιδράσει από εκείνο το σημείο και έπειτα, που μάλλον «βραχυκύκλωσε». Αντίθετα, ο Ιστορικός «κράτησε» άνετα το υπέρ του προβάδισμα, παίρνοντας μεγάλο διπλό και ψυχολογικό τρίποντο ενόψει συνέχειας.

Κίτρινες: Άλτμαν, Μολίνς, Εμμανουηλίδης - Γκιοατά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Διούδης, Γιόχανσον, Χουλτ, Κουτρουμπής, Κολοβέτσιος, Σιλά (46΄ Ρέις), Λουντ, Χατζηγιοβάνης (46΄ Χίλιεμαρκ), Καμπέσας (70΄ Εμμανουηλίδης), Άλτμαν, Μολίνς

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Χατζησαφί, Μπανανά, Γκιοατά, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Σαββίδης (84΄ Παπαγεωργίου), Λάμπρου, Σπιριντόνοβιτς (70΄ Μασούρας), Γεσίλ (61΄ Ντουρμισάι).