Επέστρεψε ο αρχηγός! Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός

ΟΣΦΠ μπάσκετ 03/12/2017

Η πολυαναμενόμενη επιστροφή του Σπανούλη έγινε σήμερα απένανι στον Κόροιβο, τον οποίο ο Ολυμπακός κέρδισε άνετα με 97-76 για την 7η αγωνστική της Stoiximan gr. Basket League στο άδειο για τελευταία φορά ΣΕΦ, φτάνοντας στις 6 νίκες. Δεν αγωνιστήκαν Πρίντεζης , Μάντζαρης και Μιλουτίνοφ.

Ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» έπειτα από 2 μήνες αποθσίας παρουσιάστηκε ζεστός, καθώς πέτυχε 13 πόντους με 3/4 τριπ. και 4/6 βολ., ενώ μοίρασε και 5 ασίστ. Κορυφαίος  για τους γηοεδούχους ο Στρέλνιεκς με 19 και 7 τελικές πάσες, ενώ ο Ρόμπερτς πρόσθεσε 11. Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Πόσλει (19π) και Ντεκόζι (18 π.).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν νωρίς ότι μπορούν να είναι ανταγωνιστικοί στο ΣΕΦ. Παρά το γρήγορο 12-4 των «ερυθρολεύκων» με πρωταγωνιστές τους ζεστούς Ρόμπερτς-Στρέλνιεκς, ο Κόροιβος αντέδρασε με «μπροστάρη» τον Πόσλεϊ που πετυχε συνεχόμενα καλάθια για το προβάδισμα της ομάδας του (15-17, στο 8'). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 21-21 χάρη σε βολές του Σπανούλη που είχε κάνει την εμφάνισή του στο παρκέ.

Ο «φουριόζος» ΜακΛίν έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό για το 30-23 με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι παίκτες του Ντίνο Καλαμπάκου απάντησαν με σερί 0-7 για το 30-30. Τα καλάθια του Τόμπσον «άνοιξαν» τη διαφορά για τους γηπεδούχους (45-36), ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Σπυριδονίδη για το 45-39.

Ο Στρέλνιεκς επέστρεψε «καυτός» από τα αποδυτήρια και με... βόμβες εκτόξευσε τη διαφορά (58-43, στο 25'). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν γενικώς ανεβασμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και αρκετά εύστοχοι πίσω από τα 6.75, με τον Σπανούλη να «γράφει» με δύο μακρινά σουτ το 79-58, με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η τέταρτη περίοδος: ο Στρέλνιεκς εκτέλεσε άλλη μία φορά για το 87-68, ενώ την πρώτη εμφάνιση στο παρκέ έκανε και ο Δημήτρης Αγραβάνης. Τελικά, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 97-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-39, 79-58, 97-76